„Trzymaj ciepło” zmniejsza zapotrzebowanie na energię

Data opublikowania: 3 czerwca 2015

Akcja „Trzymaj ciepło” rozpoczęta w 2009 roku przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania ma już sześć edycji, w których bezpłatnie przebadano około 2,8 tys. budynków.

W styczniu 2009 roku do polskiego ustawodawstwa wprowadzono nowy termin „certyfikat energetyczny” wdrażając Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 16 grudnia 2002 roku, które to określają i promują poprawę jakości energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku muszą posiadać: wszystkie budynki oddawane do użytku, budynki po termomodernizacji, mieszkania i samodzielne lokale.

Termomodernizacja budynkow

fot. bestdesign36/bigstockphoto.com

Projekt „Trzymaj ciepło” pozwala właścicielom i mieszkańcom domów wychwycić miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Miejsca te wskazuje kamera termowizyjna, a pomiarów dokonuje się w okresie zimowym po zapadnięciu zmroku. Wtedy to przy dużych różnicach temperatur zewnętrznych i wewnętrznych najlepiej widać świecące miejsca przenikania ciepła i straty energii cieplnej. Dzięki tej akcji w szóstej edycji sprawdzono bezpłatnie kamerą 500 domów jednorodzinnych i 40 kamienic w Poznaniu. Niektóre z budynków badane były po raz drugi, tuż po przeprowadzonej termomodernizacji. Akcja ta cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, czego odzwierciedleniem było tempo rejestracji zgłoszeń, kiedy to w ciągu 12 godzin zapełniono wszystkie wolne miejsca.

Głównym celem akcji jest pokazanie miejsc, przez które tracona jest energia cieplna oraz doprowadzenie do zatrzymania ciepła w budynku. Pozwoli to na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i obniżenia opłat za wytwarzanie CO2. Najbardziej odczują to właściciele nieruchomości, którzy po przeprowadzeniu termomodernizacji oszczędzą około 10 procent kosztów ogrzewania. Następna edycja projektu przewidziana ma być dla właścicieli kamienic na sezon zimowy 2015/2016. Podobne projekty prowadzone są również w Krakowie, Wrocławiu, Częstochowie, Lwówku Śląskim i Suwałkach.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *