Ubezpieczenie nieruchomości – kiedy jest wymagane?

Data opublikowania: 29 stycznia 2019

Czy trzeba ubezpieczyć kupowaną nieruchomość? To pytanie zadaje sobie wiele osób. W praktyce ubezpieczenie nieruchomości, która w jakimś stopniu finansowana jest przez bank, jest obowiązkowe i to przez cały okres kredytowania. Nie ma znaczenia wysokość wkładu własnego, okres na jaki wzięto kredyt czy wybrany bank. Warto jednak pamiętać, że nie jest to kolejne obciążenie finansowe, ale gwarancja zabezpieczenia.

Bank domaga się ubezpieczenia nieruchomości z tego powodu, że udziela kredytu na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Chce mieć pewność, że gdy nieruchomość ulegnie zniszczeniu, np. na skutek pożaru czy powodzi, z polisy ubezpieczenia zostanie spłacona pozostała część kredytu, Bank nie może dopuścić do sytuacji, gdy dana osoba zostanie bez nieruchomości, ale z kredytem do spłaty.

Digital Genetics/bigstockphoto.com

Ubezpieczenie jest obowiązkowe w przypadku każdej nieruchomości finansowanej przez bank. Nie ma znaczenia jej rodzaj – mieszkanie, dom, garaż czy lokal usługowy. Tak naprawdę już w chwili uruchomienia kredytu należy mieć ważną polisę. Ubezpieczenie podpisuje się oczywiście z cesją na bank. W chwili spłaty kredytu jedynym uposażonym jest więc bank i to on otrzymuje odszkodowanie w przypadku powstania szkody całkowitej.

Banki często proponują podpisane umowy ubezpieczenia z ich polecenia, ale nie mogą do tego klienta zmusić. Można więc zdecydować się na polisę wybranego ubezpieczyciela. Oferta w tym zakresie jest coraz bardziej atrakcyjna. Kredyt najczęściej stanowi tylko część kwoty wydanej na daną nieruchomość. Bank wymaga więc ubezpieczenia nieruchomości od kwoty udzielonego kredytu lub do rynkowej wartości lokalu. Dla banku najważniejsze jest ubezpieczenie nieruchomości minimum na wartość zaciągniętego zobowiązania finansowego. Lepszym rozwiązaniem jest jednak ubezpieczenie nieruchomości do jej wartości rynkowej. W razie zalania czy pożaru można wówczas odzyskać przynajmniej część pieniędzy zainwestowanych w nieruchomość.

Kredyt zaciąga się najczęściej na kilkadziesiąt lat. Składki na ubezpieczenie są z kolei płacone co rok. Co więc w sytuacji, gdy zapomni się o wznowieniu polisy? Bank przypomina o tym. Informuje z wyprzedzeniem, że zbliża się koniec polisy i trzeba dostarczyć potwierdzenie opłacenia składki na kolejny rok. Jeśli taki dokument nie zostanie dostarczony na czas, bank może podnieść oprocentowanie kredytu do chwili załatwienia formalności związanych z ubezpieczeniem. Przekłada się to oczywiście na wyższe raty. W skrajnych przypadkach bank może ubezpieczyć nieruchomość samodzielnie i obarczyć klienta kosztami z tego tytułu.

Ubezpieczenie nieruchomości to rozwiązanie, które chroni obie strony – bank przed utratą kapitału i kredytobiorcę przed sytuacją, w której zostaje on bez nieruchomości, ale z kredytem hipotecznym na wiele lat. Można przy tym samodzielnie wybrać ofertę wybranej firmy ubezpieczeniowej. Bank nie może zmusić do wybrania danej polisy. Posiadanie ubezpieczenia jest jednak obowiązkowe. Bez tego bank nie wypłaca kredytu lub podnosi jego koszty.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *