Ukryte wady nieruchomości z rynku wtórnego

Data opublikowania: 21 sierpnia 2017

Gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy upewnić się, że odpowiada ono naszym indywidualnym wymaganiom i oczekiwaniom. Należy sprawdzić nieruchomość pod kątem technicznym i prawnym, gdyż może okazać się, że ma ona wady. To w dużym stopniu może ochronić kupującego przed późniejszymi problemami.

Najlepiej wezwać fachowców, którzy w sposób profesjonalny przyjrzą się każdemu elementowi nieruchomości. Fachowa ocena stanu technicznego pomoże w uniknięciu problemów. Koszty takich ocen będą niewspółmiernie niskie w stosunku do ewentualnych późniejszych kosztów, które pojawią się, gdy nieruchomość będzie miała usterki.

Orla/bigstockphoto.com

Warto także sprawdzić stan prawny nieruchomości. Szczególnie ważne jest, czy nie ma na niej żadnej hipoteki i czy właścicielem jest faktycznie osoba, która sprzedaje nam lokal.

Niestety, nawet dokładna i rzetelna ocena stanu nieruchomości w dniu jej odbioru od pierwotnego właściciela może nie wykryć niektórych wad, szczególnie tych niewidocznych gołym okiem. Ukryte wady jednak prędzej czy później dadzą o sobie znać. Za ukryte wady mieszkania można np. uznać częste jego zalewanie przez nieszczelny dach lub zepsute przez rdzę rury hydrauliczne, które trzeba na okrągło naprawiać. Ukrytą wadą nie będą natomiast np. uciążliwi sąsiedzi czy wysoki czynsz w spółdzielni mieszkaniowej.

Za wady ukryte w mieszkaniach kupionych na rynku wtórnym od prywatnego sprzedającego odpowiada najczęściej kupujący. Wiele zależy jednak od postanowień umowy kupna-sprzedaży. W dokumencie tym może pojawić się zapis, że za wady ukryte odpowiada sprzedający. W przypadku, gdy w umowie jest zapis, że kupujący zna stan techniczny mieszkania i nie będzie wnosił pretensji z tytułu rękojmi, uzyskanie odszkodowania za ujawnioną wadę w praktyce będzie niemożliwe. Każdą umowę można jednak negocjować. Jeżeli sprzedający nie zgodzi się na usunięcie takiego zapisu, postarajmy się o dopisanie, że znajomość stanu budynku nie dotyczy wad ukrytych.

Na rynku wtórnym kupujący może jednak domagać się prawa do rękojmi, podobnie jak przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym. W takiej sytuacji osoba, która kupiła nieruchomość, ma możliwość starania się o obniżenie ceny bądź odstąpienia od umowy. Nie może niestety oczekiwać naprawy przedmiotu transakcji, ponieważ sprzedający nie był jego producentem. Należy przy tym pamiętać, że rękojmia nie obejmuje usterek, które powstały w wyniku upływu czasu lub normalnego użytkowania rzeczy. Trzeba pamiętać, że Kodeks cywilny definiuje jasno, że to sprzedawca odpowiedzialny jest za to, że nieruchomość ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność.

W przypadku ujawnienia ukrytych wad należy natychmiast zawiadomić o tym sprzedającego. Zawiadomienie powinno być dostarczone w terminie 30 dni od wykrycia wad, mieć formę pisemną i być wysłane listem poleconym. Niestety sprzedający bardzo często lekceważą wezwanie i taka sprawa kończy się w sądzie. Postępowanie może trwać latami, co naraża nas na straty i koszty.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *