Ulga mieszkaniowa – zmiana

Data opublikowania: 28 grudnia 2020

Dłuższy termin na skorzystania z ulgi mieszkaniowej z pewnością ucieszy wiele osób. Przychód, jakie zostały osiągnięty w wyniku sprzedaży nieruchomości w 2018 roku będzie można wykorzystać na własne cele mieszkaniowe aż końca 2021 roku, czyli o rok dłużej. Wprowadzona zmiana wynika z próśb podatników, którzy w czasie pandemii nie są w stanie zrealizować swoich planów. Co ważne, sugestie odnośnie do przedłużenia ulgi publikowano w nowej aplikacji Ministerstwa Finansów, która powstała właśnie w celu prowadzenia dialogu ze społeczeństwem.

Aplikacja o nazwie „Głos podatnika” dostępna jest od początku 2020 roku. Powstała, aby obywatele w wygodny sposób mogli zgłaszać swoje potrzeby. Resort finansów później je analizuje i wdraża te najbardziej pilne. Narzędzie można znaleźć na stronie podatki.gov.pl. To właśnie za jej pośrednictwem wskazywano, że przedłużającą się pandemią uniemożliwia wykorzystanie ulgi mieszkaniowej z 2018 roku. Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują wydłużony okres wydatkowania, który obecnie wynosi 3 lata. Jednak obywatele, którzy sprzedali nieruchomość w 2018 roku z ulgi mogli skorzystać do końca bieżącego roku. Teraz będą mieć dodatkowe 12 miesięcy na spożytkowanie środków.

Nowa aplikacja pozwala nie tylko zgłaszać petycje, za jej pośrednictwem można przeczytać najważniejsze informacje i wszelkie aktualizacje przepisów prawa, a także pobrać niezbędne dokumenty. Internetowe narzędzie początkowo dotyczyło tylko czterech tematów: PIT, CIT, VAT i tzw. Inne. Aktualnie funkcjonuje aż 13 kategorii: PIT, CIT, VAT, Koronawirus, Akcyza, Cło, Ceny Transferowe, Podatki sektorowe, Ordynacja Podatkowa, Sprawozdania, Budżet, Dialog z biznesem i Inne. Wygodny podział ułatwia korzystanie i pozwala na szybsze uzyskanie pomocy i załatwienie sprawy z fiskusem. Dostęp do takiego portalu w dobie pandemii, gdy urzędy są niedostępne, jest niezwykle pomocny.  Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa aplikacja będzie stale udoskonalana, aby jak najlepiej spełniać swoją funkcję i usprawnić kontakt z różnymi insynuacjami finansowymi.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *