Ulga podatkowa na termomodernizację domu

Data opublikowania: 27 września 2018

Od przyszłego roku ma obowiązywać ulga podatkowa na termomodernizację domów jednorodzinnych. Będzie można odliczyć od dochodu nawet 53 tysiące złotych.


Na stronie kancelarii premiera, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przygotowany przez resort finansów. W projekcie przewidziano ulgę podatkową na termomodernizację.

alexraths/bigstockphoto.com

Na czym polega ulga ?

Z ulgi skorzystają podatnicy rozliczający się według 19 proc. stawki, albo płacący podatek zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych. Będą oni mogli odliczyć od dochodu wydatki poczynione na termomodernizację. Zgodnie z projektem ulga dotyczy jedynie właścicieli domów jednorodzinnych, którzy przeprowadzą termomodernizację na podstawie obligatoryjnego, dodatkowo płatnego audytu.

Będą oni mogli odliczyć 23 proc. wydatków na termomodernizację, jednak maksymalną kwotę zwrotu ustalono na 53 tys. zł. Ulga termomodernizacyjna ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Ulga nie zachęci?

Przedstawiciele kancelarii premiera mają obawy, że nowa forma ulgi w kształcie zaprezentowanym przez Ministerstwo Finansów nie będzie zachętą dla właścicieli domów do przeprowadzenia termomodernizacji. Barierą może być bowiem koszt audytu szacowany na ok. 800-1200 zł.

KPRM zauważa, że bardzo podobny problem można zauważyć w programie realizowanym od kilku lat na podstawie przepisów o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wśród właścicieli domów jednorodzinnych nie jest zbyt popularny właśnie ze względu na koszty audytu energetycznego. Problem może się jeszcze pogłębić, ponieważ przedstawiciele kancelarii przewidują, że po zmianach proponowanych przez resort ceny audytu jeszcze wzrosną.

Eksperci rynku energetycznego również są zdania, że ulga w proponowanej wersji nie zachęci do inwestycji. Bowiem przykładowo, jeśli podatnik wyda na termomodernizację 30 tys. zł, to może odliczyć 23 proc. wartości tej inwestycji, czyli 6,9 tys. zł. Oznacza to, że jeśli jest opodatkowany 19-proc. stawką, może odliczyć od podatku 1300 zł. A to jest mniej więcej koszt obligatoryjnego w tym przypadku audytu.

Pracownicy KPRM mają dwie propozycje rozwiązania tego problemu – uproszczony audyt w niższej cenie, albo całkowite pokrycie kosztów jego przeprowadzenia.

Wg ekspertów z branży oba pomysły kancelarii premiera są dobre, jednak dobrze by było, gdyby państwo określiło maksymalną stawkę za przeprowadzenie audytu energetycznego, który podatnik mógłby odliczyć od podatku dochodowego. Poza tym właściciele budynków jednorodzinnych powinni mieć możliwość odliczenia od podatku także części pozostałych wydatków na termomodernizację, a nie tylko od przychodu. Straty budżetu państwa z tego tytułu mogłyby być pokryte rekompensatą VAT od usług i materiałów budowlanych, co mogłoby być skutecznym mechanizmem zachęty do termomodernizacji, bez strat dla finansów państwa.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *