Urządzanie kuchni – nowe trendy

Data opublikowania: 17 stycznia 2019

Gdy oglądamy aranżacje kuchenne w najnowszych katalogach i na wystawach mebli, widzimy, że modne kuchnie już wkrótce będą wyglądać inaczej niż te, do których przyzwyczailiśmy się przez ostatnie kilka lat. Widać przede wszystkim odejście od sterylnego minimalizmu w stronę większej przytulności.

Bardzo popularny styl skandynawski nie odchodzi do lamusa. Przechodzi on jednak ewolucję w kierunku określanym jako Dark Nordic. Formy mebli pozostają proste i lekkie, ale znacząco zmienia się ich kolorystyka. Nadal w modzie pozostaje styl loftowy i industrialny, choć w wydaniu nieco ocieplonym drewnem czy zielonymi roślinami.

ismagilov/bigstockphoto.com

Do niedawna trudno było o inną kuchnię niż biała, a intensywne kolory pojawiały się jedynie w wykończeniach ściany nad blatem. Jednak w najnowszych propozycjach wnętrzarskich widać zdecydowany odwrót od bieli. Pojawia się znacznie więcej ciemnych i nasyconych kolorów, m.in. industrialna szarość (odcień betonu), ciemny brąz, ciemny turkus czy granat. Pojawiają się także jasne kolory, ale są to raczej rozbielone i przygaszone pastele (krem, beż, seledyn, morela) niż czysta biel.

Najnowsze trendy wskazują też na odejście od błyszczących, lakierowanych frontów kuchennych. Coraz większą popularność zdobywa wykończenie matowe i półmatowe. Jest ono łatwiejsze do utrzymania w czystości niż błyszczące – np. nie widać na nim odcisków palców. Jednak matowe fronty mebli często występują w zestawieniu z błyszczącymi elementami, zwłaszcza w odcieniach miedzi, złota i mosiądzu – uchwytami, armaturą i oświetleniem. Fronty są także pokrywane specjalnymi powłokami, które mają chronić przed gromadzeniem się kurzu i przed przebarwieniami spowodowanymi światłem słonecznym.

Odchodzi się również od zabudowywania ścian szafkami do samego sufitu. Górna zabudowa składa się coraz częściej z przeszklonych witrynek, kubików, otwartych półek czy relingów. Można na nich wyeksponować np. książki kucharskie, zioła w doniczkach, ozdobne pojemniki z przyprawami bądź naczynia ceramiczne. Jeśli powierzchnia przechowywania w kuchni jest mała i nie bardzo można zrezygnować z górnych szafek, stosuje się zestawienia dwukolorowe – np. górne szafki jasne, a dolne ciemne.

Odchodzi się też od idealnego zrównywania zabudowy meblowej i sprzętów AGD w jednej linii. Coraz częściej stosuje się zróżnicowane wysokości blatów, np. blaty, przy których się siedzi (w części jadalnej), mogą być niższe niż te, przy których z założenia się stoi (robocze). Coraz częściej spotyka się też różne głębokości mebli i AGD w zależności od indywidualnych potrzeb.
Jeśli chodzi o płytki ścienne, nadal w modzie pozostają te w innych kształtach niż klasyczne kwadraty i prostokąty. Już jakiś czas temu popularne stały się płytki sześciokątne. W tym roku nadszedł czas na trójkąty, z których tworzy się kompozycje w dwóch lub trzech kolorach. Nadal bardzo modne są kafle w orientalne wzory. Wraca również lastryko, które wielu z nas pamięta z lat 80. ubiegłego wieku. Robi się z niego zarówno blaty, jak i wykończenia nadblatowe oraz płytki podłogowe.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *