Ustawa o księgach wieczystych jednak do zmiany

Data opublikowania: 9 grudnia 2013

Wraz z początkiem grudnia w życie weszła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Chociaż miała wprowadzić udogodnienia dla wielu osób, to jednak na razie nie można na nie liczyć. Dlaczego? Przede wszystkim, okazuje się, że od razu po wejściu nowelizacji w życie stwierdzono, iż wymaga ona dalszych poprawek. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznało, że chociaż na papierze nowe zasady już obowiązują, to jednak nie należy oczekiwać rzeczywistych zmian wcześniej niż w lipcu przyszłego roku. Oznacza to, że abyśmy zauważyli zmiany, to najpierw Senat będzie musiał znowelizować dokładnie tę ustawę, która właśnie ostatnio została znowelizowana.

Wśród głównych zmian wprowadzanych przez teoretycznie obowiązującą od 1 grudnia nowelizację ustawy znajduje się ta dotycząca możliwości internetowego składania wniosków o wydanie odpisu księgi wieczystej. Także drogą elektroniczną możemy składać wnioski o wydanie wyciągu z księgi wieczystej lub zaświadczenia o jej zamknięciu. Niestety, w rzeczywistości taka opcja wcale nie istnieje. Znajdująca się na stronie resortu sprawiedliwości instrukcja obsługi systemu ksiąg wieczystych on-line potwierdza, że nie ma możliwości złożenia jakichkolwiek wniosków drogą elektroniczną. Można tego dokonać wyłącznie osobiście w Wydziale Ksiąg Wieczystych, bądź też drogą pocztową.

W nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece znajdują się również zapisy dotyczące nowych uprawnień przyznawanych policji oraz pozostałym organom państwowym. Chodzi o to, by najważniejsze spośród nich, w tym m.in. Najwyższa Izba Kontroli, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, sądy czy prokuratura miały dostęp do tych ksiąg poprzez Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych. Do wyszukania takich informacji wystarcza podstawowe dane dotyczące osoby będącej prawnym właścicielem nieruchomości.

Chociaż planowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany rzeczywiście mogłyby ułatwić wgląd do ksiąg wieczystych oraz zarządzanie nimi przez osoby do tego uprawnione, to jednak póki co, mimo ogłaszanej nowelizacji, nic nie uległo zmianie. Co dokładnie ma zawierać planowana na lipiec 2014r. nowelizacja świeżo znowelizowanej ustawy, jeszcze nie wiadomo, jednak część osób powoli zaczyna tracić wiarę w to, że doczekają zapowiadanych udogodnień.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *