Ustawa o odwróconej hipotece: priorytet nowego Ministra Finansów

Data opublikowania: 16 grudnia 2013

Ustawa o odwróconej hipoteceTemat odwróconej hipoteki jest poruszany w Polsce już od pewnego czasu, jednak rządowi wciąż nie udało się ustalić konkretnych zasad, na jakich miałaby ona funkcjonować. Dlatego też, ma to być kwestią priorytetową dla nowego ministra finansów. Jako że wcześniejszy szef resortu nie zdołał doprowadzić do przyjęcia ustawy, która jasno regulowałaby zasady, na jakich seniorzy mogliby korzystać z tej opcji zabezpieczenia finansowego, z pewnością będzie musiał zająć się tym powołany niedawno przez Donalda Tuska Mateusz Szczurek. Według zapewnień, prace nad tym dokumentem są już na dość zaawansowanym etapie i można liczyć na to, że w przyszłym roku uda się wreszcie uzyskać projekt w jego ostatecznym kształcie.

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje nie więcej niż 10 firm proponujących usługę odwróconej hipoteki. Opiera się ona na przekazaniu nieruchomości mieszkalnej danej jednostce przez osobę w wieku emerytalnym w zamian za możliwość dożywotniego korzystania z lokum oraz otrzymywania za to comiesięcznych płatności przypominających świadczenia emerytalne. Niemniej jednak, część firm proponujących produkty finansowe przypominające odwróconą hipotekę wypłaca należność w jednej transzy. Problemem pozostaje fakt, że z powodu braku prawnych regulacji dotyczących odwróconej hipoteki, nad takimi firmami oraz świadczonymi przez nie usługami nie czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że osoby oddające nieruchomość nie mogą czuć się do końca pewne.

Dotychczas pojawiło się kilka koncepcji związanych z regulacjami dotyczącymi odwróconej hipoteki. Jedna z nich zakłada, że nieruchomości od seniorów przejmowałyby banki, które płaciłyby właścicielom w comiesięcznych ratach. Trzeba jednak jeszcze ustalić parę innych kwestii. W najbliższych miesiącach prowadzone będą prace nad doprecyzowaniem zasad związanych m.in. z możliwością wcześniejszej spłaty nieruchomości przez instytucję, ale też przez spadkobierców, którzy chcieliby zachować dom dla siebie.

Jeżeli odwrócona hipoteka zostanie powierzona wyłącznie jednostkom działającym pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, to stracą na tym firmy, które dotychczas oferowały takie opcje. Niemniej jednak, seniorzy będą bezpieczniejsi, a to zachęci ich do korzystania z takich rozwiązań. Oznacza to, że będą mieli szansę na większe dochody w wieku emerytalnym, co z pewnością podniesie poziom ich życia.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. sali

    De facto artykuł jest o rentach dożywotnich bardziej niż o odwróconej hipotece – odwróconym kredycie hipotecznym. Faktycznie obie te opcje będą nie lada zadaniem dla nowego Ministra Finansów. Może on młody szybciej wszystko przeforsuje jak poprzednicy. Oby, bo ludzie potrzebują bezpiecznych rozwiązań na podreperowanie skąpych budżetów.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *