Uwaga na oszustów na rynku nieruchomości po deregulacji

Data opublikowania: 4 maja 2015

Deregulacja zawodów sprawiła, że dziś łatwiej niż przed kilkoma laty zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości. Ułatwiony dostęp do zawodu oznacza jednak, że więcej jest oszustów i niekompetentnych pośredników.

Deregulacja zawodów, czyli ułatwienie otrzymania uprawnień do ich wykonywania, miała wpłynąć na ograniczenie bezrobocia i ogólną stymulację rynku pracy. Okazuje się jednak, że nie wszystkie jej skutki są pozytywne. Widać to choćby na przykładzie profesji pośrednika nieruchomości. Choć obecnie rzeczywiście łatwiej jest zostać pośrednikiem niż jeszcze przed kilkoma laty, to warto też wiedzieć, że większe niż kiedyś jest też prawdopodobieństwo natknięcia się na nierzetelnego pośrednika lub na oszusta.

Posrednik w obrocie nieruchomosciami

fot. .shock/bigstockphoto.com

Istotą problemu jest fakt, że nie istnieje jednostka, w której można by składać zażalenia na niekompetentnych pośredników nieruchomości. Jako że firmę zajmującą się pośrednictwem w obrotach nieruchomościami może założyć niemal każdy, nie zawsze jest w ogóle opcja poskarżenia się na brak kompetencji przedstawiciela tego zawodu. Dla niektórych osób jest to sporym zaskoczeniem, ponieważ będąc niezadowolonymi z usług pośrednika, niejednokrotnie okazują się bezsilne. Dawniej można było liczyć nawet na to, że pośrednikowi odebrana zostanie licencja ministerialna dopuszczająca go do wykonywania zawodu.

Oprócz likwidacji obowiązku posiadania licencji ministerialnej, zniesiono również Komisję Odpowiedzialności Zawodowej, która przyczyniała się do odbierania praw do wykonywania konkretnej profesji w razie dopuszczenia się karygodnych zaniedbań przez danego pracownika. To natomiast oznacza, że osoby korzystające z usług pośredników nieruchomości, powinny mieć się na baczności i jeszcze dokładniej czytać wszelkie dokumenty przed ich podpisaniem. Szczególnie dokładnie należy analizować zapisy wydrukowane małą czcionką, ponieważ mogą one zawierać informacje wprowadzające klienta w błąd lub być zupełnie niezgodne z prawem.

Poza tym specjaliści apelują, by przed podpisaniem umowy wypytać o każdy jej detal i nie składać podpisu tak długo, aż wszystko nie zostanie wyjaśnione. Dodatkowo należy zwracać wyjątkową uwagę na najistotniejsze kwestie, które muszą być zawarte w każdej umowie. Chodzi o czas, na jaki zostaje ona zawarta, na kwotę, jakiej dotyczy, na obowiązki spoczywające na zawierających ją jednostkach oraz na warunki jej rozwiązania.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Anonim

    wynajmuje pokój uwaga mieszkania-pokoje-wynajem.pl
    fałszywe oferty mieszkań. zapłaciłem i czuje się oszukany. nie dajcie się naciągnąć nie bądźcie naiwni jak ja ;(

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *