Uważaj na mieszkania z prawem dożywocia

Data opublikowania: 14 września 2010

Uważaj na mieszkania z prawem dożywociaJeśli kupujesz mieszkanie, bądź wyczulony na sprawdzenie wszelkich dokumentów i załatwienie dokładnie wszystkich formalności. Możesz mieć problemy, jeśli staniesz się nabywcą mieszkania z prawem dożywocia. Zgodnie z przepisami będziesz musiał utrzymywać dodatkowego lokatora.

Co to jest umowa dożywocia?

Umowa dożywocia, w skrócie, reguluje warunki przekazania komuś własności do nieruchomości w zamian za opiekę. Z tej możliwości prawnej korzystają zazwyczaj osoby starsze wymagające permanentnej opieki. Nabywca lokalu zobowiązany jest wtedy do dożywotniego zapewnienia warunków do życia osobie, która jest jej zbywcą. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie dachu nad głową, wyżywienia i ubrań, opieki i pielęgnacji, jeśli wymaga tego stan zdrowia zbywcy, a także zorganizowania odpowiedniego pogrzebu, po jego śmierci. Do tego nabywca mieszkania jest zobligowany. Umowa wygasa po śmierci dożywotnika albo w wynkiu obopólnego porozumienia, w wyniku którego umowa zostanie rozwiązania. Po unieważnieniu warunków umowy prawo własności lokalu przechodzi z powrotem na jego zbywcę, a nabywca może ubiegać się oz wrot nakładów poniesionych na mieszkanie.

Adnotacje w księdze wieczystej

Musisz pamiętać, że przypadki nieuczciwości przy sprzedaży mieszkań zdarzają się dość często. Wystarczy, że właściciel lokalu zatai przed Tobą fakt,  że jest obciążony umową dożywocia i problem zrzuci na Ciebie. Nie jest to jednak takie proste, o ile zachowasz konieczne środki ostrożności. Informacja o prawie dożywocia powinna być odnotowana w księdze wieczystej i notariusz przed realizacją transakcji powinien to sprawdzić. Jest jednak haczyk. Taka adnotacja jest konieczna dopiero od 1991 roku, bo wtedy zaczęła obowiązywać stosowna Ustawa o prawie o notariacie. Warto sprawdzić więc zawsze, na jakiej podstawie obecny właściciel nabył mieszkanie. Jeśli będzie to umowa dożywocia, koniecznie upewnijmy się, że istnieje akt zgonu zbywcy nieruchomości.

Mieszkanie z lokatorem

Umowa dożywocia skonstruowana jest tak, że daje nabywcy pełne prawa do zarządzania lokalem. Bez zgody dożywotnika, może więc łatwo się jej pozbyć. W takiej sytuacji prawem dożywocia obciążana jest nieruchomość. W praktyce wygląda to tak, że odpowiedzialność na dożywotnika przechodzi na nowego właściciela. A jeśli już tak się stanie, będziesz w sytuacji bez wyjścia. Może Cię uratować jeden zapis, który mówi o tym, że opiekę nad zbywcą mieszkania można zrekompensować mu odpowiednią, miesięczną rentą wypłacaną dożywotnio. O jej ustanowienie możesz wystąpić Ty albo dożywotnik. W ostateczności o sparawie zadecyduje sąd.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *