W Bieszczadach powstaną pierwsze domy z… szyszek?

Data opublikowania: 16 kwietnia 2015

Czy dom może zostać zbudowany z szyszek? Polacy mają zamiar to sprawdzić. W Bieszczadach już powstaje fabryka ekologicznych domów, w której elementy nieruchomości tworzone będą ze sprasowanych szyszek drzew iglastych.

Na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” w miejscowości Muczne powstaje wyjątkowa fabryka ekologicznych domów. Będzie to pierwszy w Polsce zakład, który zamierza produkować gotowe elementy nieruchomości tworzone ze sprasowanych szyszek. Szyszki sosen, świerków i jodeł mają pochodzić z okolicznych lasów. Dotychczas technologia ich prasowania przeszła wszystkie niezbędne testy. Wprowadzenie jej w praktykę ma nastąpić już najbliższej jesieni.

Domy z szyszek

fot. wjarek/bigstockphoto.com

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przyznaje, że pomysł wykorzystania szyszek do budowy domów jest bardzo interesujący, a idea jest tym ciekawsza, że opiera się na bardzo prostych metodach obróbki powszechnie dostępnych materiałów. Szyszek w polskich lasach jest pod dostatkiem i zastosowanie ich do tak poważnych celów wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Jeśli projekty okażą się wytrzymałe i będą spełniały oczekiwania użytkowników, będzie można rozpocząć produkcję elementów domów na szerszą skalę.

Eksperci przyznają, że szyszki mogą mieć szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Okazuje się, że płyty z szyszek wykorzystywane jako ekrany dźwiękochłonne są skuteczniejsze od większości stosowanych dotąd rozwiązań. Ogromne znaczenie ma też ekologiczność takiej produkcji. Mogłaby ona uchronić przed wycięciem wiele lasów, ponieważ szyszki dostarczane są każdego roku, a ich zbiór w żaden sposób nie zubaża lasów. Rocznie można zebrać nawet do 40 mln ton surowca. Ze względu na same zalety zastosowania szyszek, istnieje nawet pomysł, by spróbować wykorzystać je do budowy dróg!

Prace badawcze nad zastosowaniem szyszek z polskich drzew do budowy elementów domów były prowadzone już od kilku lat. Zajmował się nimi Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, który stworzył prototypy takich budynków. Są to niedrogie, ekologiczne domy jednorodzinne oraz bloki z mieszkaniami socjalnymi. Niestety, projekty nie mogły zostać jeszcze ujawnione, ponieważ twórcy są w trakcie regulowania spraw związanych z ich opatentowaniem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *