W II kwartale w polskie nieruchomości zainwestowano 365 mln euro

Data opublikowania: 15 lipca 2015

Duże zainteresowanie kupnem i sprzedażą nieruchomości, jakie wykazują w tym roku inwestorzy, świadczy o stabilności naszej gospodarki, a wpływ na to ma wzrost PKB i łatwy dostęp do finansowania na dogodnych warunkach. Czynniki te sprawiają, że Polska jest coraz atrakcyjniejsza dla inwestorów na rynku nieruchomości.

Wartość transakcji inwestycyjnych na tym rynku w drugim kwartale 2015 roku wynosiła w Polsce 365 mln euro, natomiast na rynkach nieruchomości komercyjnych CEE – 881 mln euro. Wolumen obrotów może przekroczyć poziom ubiegłoroczny, gdyż w przygotowaniu jest znaczna liczba transakcji.

Inwestycja w nieruchomości

fot. lawcain/bigstockphoto.com

Największe zainteresowanie sektorem nieruchomości biurowych przełożyło się na wartość transakcji wynoszącą 394 mln euro, następnie obrót w nieruchomościach handlowych wyniósł 380 mln euro, a 52 mln euro zainwestowano w sektor magazynowy. Biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze 2015 roku, to sektor handlowy wykazuje największy wzrost aktywności inwestycyjnej.

Na rynku europejskim w drugim kwartale dokonano również wielu transakcji portfelowych, z których największą dla pojedynczej nieruchomości była sprzedaż centrum handlowego w czeskiej Pradze za 162 mln euro, a dla nieruchomości wielofunkcyjnych – sprzedaż przez Avivę portfela dziesięciu wielofunkcyjnych nieruchomości za 185 mln euro.

Optymistyczne prognozy inwestycyjne na II półrocze 2015 roku dla Europy Środkowej spowodowane są dużym zaawansowaniem transakcji przede wszystkim w sektorach nieruchomości biurowych i handlowych. Wyniki półroczne świadczą o znacznym zainteresowaniu inwestorów Polską, Czechami i Węgrami, gdzie aktywność inwestycyjna znacznie wzrosła w porównaniu z pierwszym kwartałem bieżącego roku. Postęp i znaczne zaawansowanie transakcji inwestycyjnych w krajach Europy Środkowej, przypuszczalnie przełoży się na wyniki III kwartału. Wartość obrotów na rynku inwestycyjnym w całym 2015 roku przewidywana jest na poziomie 7,5 mld euro.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *