W Polsce przybywa domów jednorodzinnych

Data opublikowania: 25 kwietnia 2014

Polacy coraz chętniej inwestują w domy jednorodzinne. Według aktualnych danych, w nieruchomościach tego typu mieszka już 53,7% spośród wszystkich obywateli naszego kraju. Chociaż jest to mniej od średniej unijnej, to jednak z roku na rok odsetek ten ulega zwiększeniu. Tendencja wzrostowa obserwowalna jest bezustannie już od 8 lat.

W 2005 r. domy jednorodzinne zamieszkiwało 49,5% Polaków. Wraz z rosnącym odsetkiem osób mieszkających w domkach jednorodzinnych, automatycznie malała grupa tych, którzy zamieszkiwali blokowiska. W 2005 r. stanowili oni 50,2% społeczeństwa, natomiast już w 2012 r. było to 46,2% Polaków.

Z czego wynika rosnąca popularność domów jednorodzinnych? Przede wszystkim z faktu, że ludzie stają się zmęczeni gwarem miasta. Szukają spokoju, a do tego chcą częściej przebywać na świeżym powietrzu, co w zanieczyszczonym mieście jest dość trudne. Podmiejskie dzielnice rozrastają się w bardzo szybkim tempie. Specjaliści podkreślają, że tzw. suburbanizacja jest naturalnym procesem rozrostu każdego dużego miasta. Oprócz tego, na zmniejszenie się odsetka Polaków mieszkających w blokach i wzrost liczby domów jednorodzinnych wpływa bogacenie się obywateli. Im więcej mamy pieniędzy, tym większe możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego pozwalającego na postawienie własnego gniazdka.

bigstock-Hand-Over-Mini-House-46548286

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na przestrzeni ostatnich 5 lat zdecydowanie większa grupa Polaków przeprowadziła się z miast na wieś niż ze wsi do miasta. Dane te zostały zebrane na podstawie migracji obejmujących miasta wojewódzkie leżące w naszym kraju. Okazało się, że z miast wojewódzkich do małych miejscowości wyjechała w tym czasie grupa licząca sobie 210 tysięcy osób. W drugą stronę, czyli ze wsi do miasta przeprowadziło się natomiast o 80 tysięcy osób mniej, czyli 130 tysięcy Polaków.

Chociaż odsetek Polaków decydujących się na mieszkanie w domach rodzinnych wciąż wzrasta, to jednak od średniej unijnej dzieli nas jeszcze 4% – na terenie całej Wspólnoty w domach tego typu mieszka łącznie 57,7% osób. Zauważono przy tym, że procent ten jest trochę wyższy w krajach tzw. „starej UE” niż w tych nowo przyjętych. Najwięcej osób mieszka w domach w Irlandii, gdzie taki rodzaj zamieszkania dotyczy 95,5% społeczeństwa. Wiele osób mieszka w domach jednorodzinnych także w Wielkiej Brytanii (84,8%) oraz w Norwegii (80,9%). Największy odsetek osób mieszkających w blokach odnotowano w Estonii (65,1%).

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *