W Polsce rośnie rynek najmu

Data opublikowania: 2 grudnia 2013

Rynek najmu kwitnieW ostatnich miesiącach na polskim rynku nieruchomości panują bardzo dobre nastroje. Warto podkreślić, że widocznie rośnie nie tylko sprzedaż, ale także rynek najmu. Najnowsze dane na ten temat zostały opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny. Można się z nich dowiedzieć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, rynek najmu w naszym kraju zwiększył się prawie dwukrotnie. Mimo to, wciąż słabo wypadamy na tle reszty Europy. Okazuje się, że na 26 analizowanych państw Starego Kontynentu, pod względem wielkości rynku najmu Polska znajduje się dopiero na 19. pozycji.

Największy rynek najmu odnotowano w kraju cieszącym się największą gospodarką w Europie, czyli w Niemczech. Tam szacuje się go na 38,6%. Taki odsetek obywateli realizuje swoje potrzeby mieszkaniowe właśnie poprzez wynajmowanie lokali. Niewiele mniejszy jest rynek najmu w Danii (35,4%) oraz w Holandii (32,1%). Porównując najlepsze wyniki do rezultatu Polski, można zauważyć, że rzeczywiście niezwykle daleko nam jeszcze to europejskiej czołówki. W Polsce tylko 4,0% realizuje potrzeby mieszkaniowe na rynku najmu. Mimo to, znalazły się też kraje, w których rynek ten jest jeszcze mniejszy.

Gorzej od naszego kraju wypadły m.in. Estonia i Węgry, w których na wynajmowanie mieszkań decyduje się odpowiednio 3,0% oraz 2,8% mieszkańców. Zdecydowanie najsłabsze w całym rankingu były wyniki Rumunii i Bułgarii. W pierwszym przypadku wielkość rynku najmu szacowana jest na 0,8%, a w drugim na 1,3%. Poza tym, dalej od Polski znalazły się jeszcze Malta, Chorwacja i Litwa.

Rynkowi analitycy zapewniają, że chociaż tak wiele brakuje nam jeszcze do europejskich liderów, to jednak i tak mamy powody do zadowolenia. Wystarczy zaznaczyć, że jeszcze w 2009 r. procent Polaków najmujących lokale mieszkalne wynosił tylko 2,2. Oznacza to, że na przestrzeni lat poprawiliśmy się o 1,8%. Warto przy tym zaznaczyć, że ranking obejmuje rynek najmu na zasadach rynkowych, a w naszym kraju lepiej wypada najem na zasadach nierynkowych. Chodzi tu o mieszkania komunalne, spółdzielcze lokatorskie oraz zakładowe. Szacuje się, że na tym drugim rynku potrzeby mieszkaniowe realizuje ok. 13,6% obywateli Polski. W swojej publikacji na temat rynku najmu w Europie, Eurostat podał też informacje o intratności inwestowania w mieszkania na wynajem. Okazało się, że pod tym względem Polska znajduje się na 5. miejscu. Dla właścicieli lokali oznacza to, że można u nas sporo zarobić, ale dla lokatorów wiąże się to z wysokimi kosztami najmu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *