W większości miast wojewódzkich spadły ceny działek budowlanych

Data opublikowania: 26 października 2015

Ostatni rok wykazał znaczny spadek cen działek budowlanych w dużych polskich miastach. Jak ten spadek kształtował się w poszczególnych regionach?

W porównaniu do września ubiegłego roku tylko w Warszawie spadek średniej ceny wynosił 1 proc., gdzie za metr kwadratowy działki płaci się aktualnie średnio 765 złotych. Jednocyfrowy spadek cen wystąpił w Rzeszowie, Białymstoku i Lublinie, natomiast we Wrocławiu i Krakowie działki staniały o 11 proc. Największy spadek cen, bo aż 45 proc. wystąpił w Katowicach, gdzie średnie ceny z 481 złotych spadły do 265 złotych za 1 metr kwadratowy parceli. Ponad 30-procentową przeceną działek budowlanych wykazały się również Olsztyn i Bydgoszcz.

Ceny działek

fot. Babar760/bigstockphoto.com

Ewenementem jest Łódź, gdzie w ubiegłym roku średnia cena 1 metra kwadratowego działki budowlanej wzrosła o 14 proc., natomiast w Poznaniu o 5 proc. Najtańszym miastem jest Gorzów Wielkopolski z ceną metra kwadratowego działki w wysokości 61 złotych. Do 200 złotych zapłacimy za metr kwadratowy parceli w Opolu, Rzeszowie i Olsztynie. Duża przepaść cenowa dzieli Warszawę od pozostałych miast, gdzie drugim w rankingu jest Poznań ze średnią ceną 413 złotych. W granicach od 357 złotych do 409 złotych za metr kwadratowy mieszczą się działki we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie.

Średnie ceny parceli uzależnione są w dużej mierze od jej wielkości, gdzie najbardziej popularne są działki budowlane o powierzchni od 6 do 8 arów. W większości województw ceny działek budowlanych małych, dużych i bardzo dużych wzrosły, natomiast staniały działki o powierzchni od 12 do 50 arów. Ostatni rok był bardzo zróżnicowany w tym względzie, a największy wzrost wynoszący aż 37 proc. zanotowano w cenie parceli województwa łódzkiego, na drugim miejscu uplasowało się województwo świętokrzyskie z 34-procentowym wzrostem ceny działki około 8-arowej. Najtańsze działki o podobnej powierzchni oferuje województwo podkarpackie, gdzie ceny spadły o 37%, oraz lubuskie ze spadkiem 32% cen parceli.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *