Wady i zalety mieszkania na parterze

Data opublikowania: 12 sierpnia 2016

Preferencje co do usytuowania mieszkania bywają różne, ale ma to bezpośrednio wpływ na ich cenę i potencjalnych klientów. Inne osoby będzie interesował apartament na ostatnim piętrze, a inne przytulne mieszkanko na parterze. Rozpatrując tę drugą opcję, warto wymienić jej plusy i minusy. Dla kogo mieszkanie na najniższej kondygnacji będzie najlepsze?

Im mniej schodów, tym lepiej. Zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych, dla których pokonanie półpiętra bywa dużym wyzwaniem. Mieszkanie na parterze jest również bardzo wygodne dla mam z małymi dziećmi, które w budynkach bez windy mają ogromny kłopot z przenoszeniem wózka. Również wnoszenie cięższych przedmiotów, np. przy remoncie, nie będzie tak uciążliwe, gdy mieszkamy na parterze. Innym udogodnieniem przy wyborze mieszkania na parterze może być przydomowy ogródek. Wiele budynków, zarówno tych nowo wybudowanych, jak sprzed kilkunastu lat, oferuje mieszkańcom najniższych poziomów bezpośrednie zejście do ogródka, w którym można urządzić sobie niewielkie patio lub posadzić warzywa.

VladKyryl/bigstockphoto.com

VladKyryl/bigstockphoto.com

Natomiast największym minusem mieszkania na parterze jest brak prywatności. Nisko usadowione okna kuszą sąsiadów do obserwowania tego, co się u nas dzieje. Ponadto poziom hałasu jest wyższy, szczególnie gdy blisko znajduje się droga szybkiego ruchu. Łatwiejszy dostęp na mieszkania na parterze mają też włamywacze, dlatego bardzo często trzeba dodatkowo montować specjalny system antywłamaniowy. Jako wadę parterowych lokali uznać można też zimne podłogi i kiepskie widoki z okna.

Kwestie ceny w przypadku mieszkań na parterze są bardzo różne. Cena jest niższa w apartamentowcach – stawka za metr rośnie z każdym piętrem, bo na samym szczycie czeka imponująca panorama na całe miasto. Jednak w małych, czterokondygnacyjnych blokach bez windy, to lokale na parterze są najdroższe, bo są najwygodniejsze dla mieszańców. Wybór zatem zależy do kilku czynników i preferencji. Mieszkanie na parterze, tak jak i na piętrze, ma swoje wady i zalety. Niemniej ten rodzaj nieruchomości zawsze będzie dogodny dla osób, które mają problem z poruszaniem się, bo przy awarii windy dostaną się do mieszkania najszybciej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *