Wakacje kredytowe

Data opublikowania: 3 kwietnia 2020

Trwająca pandemia wprowadziła niemałe zamieszanie w funkcjonowaniu całego świata. Gospodarka szaleje, politycy nie śpią, a obywatele czujnie obserwują rozwój sytuacji, martwiąc się nie tylko o zdrowie, ale również o… finanse. Nic dziwnego – zapowiadany od dłuższego czasu kryzys przyszedł szybciej niż się spodziewano. Zaczęło się zatem wręczanie wypowiedzeń, brak zleceń, brak płatności albo obcinanie pensji pracownikom. To wszystko może z kolei utrudnić wielu osobom regularną spłatę kredytów. Na szczęście banki wyszły naprzeciw klientom i zgadzają się na wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe – co to jest?

Jest to możliwość odroczenia spłaty rat kredytu. Nie należy jednak liczyć na to, że kilka rat zostanie po prostu odpuszczonych kredytobiorcom ze względu na trudną sytuacją gospodarczą. Banki dbają o swoje interesy. Proponują zatem proste rozwiązanie – klient nie będzie musiał spłacać rat kredytu przez okres 3-6 miesięcy, jednak później będzie musiał to nadrobić (i to z odsetkami). Opcje są dwie. Zawieszona zostaje cała rata kredytu albo jedynie jej część kapitałowa, natomiast część odsetkową kredytobiorca będzie musiał wciąż płacić regularnie. Aby załapać się na wakacje kredytowe należy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej banku.

sureeporn/bigstockphoto.com

Wakacje kredytowe – warunki

W większości banków wakacje kredytowe nie wydłużają okresu kredytowania. Prowadzą one natomiast do poniesienia wysokości miesięcznej raty za kredyt po okresie „wolnym” od płacenia. Wyjątkiem w tym przypadku jest Alior Bank, który zgadza się na to, aby okres kredytowania wydłużyć, a podczas wakacji spłacać same odsetki kredytu. Po powrocie do płacenia kwota raty natomiast pozostaje na tym samym poziomie, co przed wakacjami. W tym przypadku jednak warto pamiętać, że z racji wydłużonego okresu kredytowania, odsetki rosną a zatem należy zapłacić sumarycznie więcej za kredyt niż w przypadku, gdy z wakacji kredytowych się nie skorzysta. Nie ma jednak wątpliwości, że w każdym przypadku efekt będzie podobny. Wakacje kredytowe mogą być doraźną pomocą, jednak z pewnością podniosą całkowity koszt kredytu.

Kto może się ubiegać o wakacje kredytowe?

Banki postanowiły wyjść z propozycją wstrzymania spłaty rat dla klientów, którzy posiadają w ich placówkach takie zobowiązania jak:

• kredyt hipoteczny,

• kredyt gotówkowy,

• kredyt konsolidacyjny,

• kredyt firmowy.

Na ten moment nie jest pewne czy klienci, którzy spłacają leasingi, karty kredytowe bądź inne, mniejsze zobowiązania również zostaną objęci taką pomocą przez instytucje finansowe. Jednak nie jest to wykluczone i zależy indywidualnie od każdego banku.

Warto pamiętać o tym, że wakacje kredytowe to nie jest nic nowego. Taka możliwość istniała również w wielu bankach jeszcze przed pojawieniem się w Polsce wirusa Covid-19. Wielu klientów z pewnością korzystało z tej opcji w trudnych momentach. Jednak te wakacje kredytowe są dodatkową pomocą i może ubiegać się o nie każdy – nawet osoba, która już wcześniej korzystała z zawieszenia spłaty rat.

O wakacje kredytowe mogą starać się wszyscy kredytobiorcy, jednak warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Jest to bowiem opcja dla osób, które faktycznie nie mają innego wyjścia. Jeżeli jednak wakacje kredytowe nie są absolutną koniecznością, to lepiej się ich wystrzegać – podnoszą one bowiem całkowity koszt kredytu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *