Wakacje – popyt na nieruchomości czy spadek zainteresowania?

Data opublikowania: 4 lipca 2013

Jak wynika z danych przytaczanych przez ekspertów działających na rynku nieruchomości, popyt na mieszkania zaczął spadać jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji. Wynika to głównie z niekorzystnych cen, jakie są obecnie proponowane w przypadku nieruchomości na rynku wtórnym. Poza tym, analitycy podkreślają, że część osób odkłada decyzję o nabyciu mieszkania na czas, w którym prowadzony będzie już rządowy program dopłat „Mieszkanie dla młodych”.

Niemniej jednak, sporym zainteresowaniem cieszą się działki rekreacyjne oraz domki letniskowe. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez stosowne urzędy, w ostatnich latach ceny za ich metr kwadratowy wyraźnie podrożały. Oznacza to, że są one dobrą opcją nie tylko dla tych, którzy chcą mieć własny dom nad morzem czy jeziorem, ale też dla tych, którzy chcą rozsądnie zainwestować pieniądze.

Chociaż poza wodą, Polaków interesują w lecie również góry, to jednak w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim w ostatnich latach widoczny był szczególny wzrost wartości działek rekreacyjnych oraz nieruchomości wakacyjnych. Dlatego też, na tych terenach najbardziej opłacalne są inwestycje w nieruchomości. Dane te idą w parze ze statystykami dotyczącymi popytu – najwięcej Polaków poszukuje domków i działek właśnie w tych okolicach.

Mimo tego, wielu Polaków szuka domków, z których sami chcą korzystać. Najczęściej są to niewielkie nieruchomości, których ceny są stosunkowo niższe. Mało istotny jest sam metraż, lecz sporą uwagę zwracamy na ich lokalizację. Chcemy, by znajdowały się one możliwie, jak najbliższej wybrzeża czy konkretnego jeziora. Jednocześnie, Polacy decydujący na nabycie domku letniskowego chcą, żeby był on położony niezbyt daleko od ich miejsca zamieszkania. Największy jest przy tym popyt na te nieruchomości, które znajdują się blisko większych miejscowości.

Co ciekawe, rośnie też popyt na rynku zagranicznych nieruchomości wakacyjnych. Szczególnie popularne stają się inwestycje w tych krajach, w których w związku z kryzysem, ceny mieszkań wyraźnie spadają. Jednym z państw, w których wyjątkowo chętnie kupowane są teraz domki wakacyjne są Włochy. Mimo tego, na razie Polacy nie są zbytnio zainteresowani taką opcją. Chętniej na zakup włoskich nieruchomości decydują się Niemcy i Brytyjczycy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *