Wakacyjny zastój na rynku nieruchomości

Data opublikowania: 16 lipca 2014

Na polskim rynku nieruchomości panuje zastój, który zapewne wynika ze specyficznego okresu. Przy okazji wakacji, ceny mieszkań idą w dół.

Na 15 dużych miast Polski aż w 7 zaobserwowano spadki cen za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnych. Największe obniżki odnotowano w Poznaniu i Opolu, gdzie ceny skurczyły się o 0,7%. Następne w kolejności były Katowice, gdzie spadek cen metra kwadratowego wynosił 0,6%. O 0,5% zmniejszyły się one w Gdańsku, a o 0,3% w Olsztynie. Poza tym, o 0,2% niższe były stawki za m2 w Krakowie i w Warszawie.

Jednocześnie podrożały kredyty hipoteczne. Już w tym miesiącu marże zdążyło podnieść 6 banków. W największym stopniu wzrosły one w Euro Banku, gdzie marża podstawowych kredytów z 5-procentowym wkładem własnym skoczyła z poziomu 1,67% przed miesiącem do 2,07% obecnie. Średnia marża kredytów tego rodzaju sięgnęła natomiast 2,14% wobec 1,94% notowanych na początku bieżącego roku.

Happy Business Woman Showing KeysEksperci przyznają jednak, że nie było to zaskoczeniem, ponieważ w okresie wakacji niemal zawsze w części miast ceny stają się niższe niż w poprzedniej części roku.

Ponadto, na przestrzeni ostatniego miesiąca w 6 na 7 miast spadły ceny transakcyjne mieszkań. Jedyny wzrost zaobserwowano w Krakowie, gdzie koszt metra kwadratowego wzrósł do 6394 zł. Według analityków rynkowych, to pokłosie rosnącego popytu na kamienice zlokalizowane na Starym Mieście. Są one dość kosztowne, więc sprzedaż znajdujących się w nich mieszkań znacznie podnosi średnią cenę transakcyjną krakowskich nieruchomości. Specjaliści zwracają też uwagę na fakt, że to właśnie w Krakowie od pewnego czasu występują największe rozbieżności między cenami ofertowymi a tymi transakcyjnymi. Podobne różnice zaczęto już obserwować także w Gdańsku.

Przy temacie kredytów hipotecznych warto wspomnieć o programie Mieszkanie dla Młodych, który być może od przyszłego roku będzie korzystniejszy dla małżeństw z dziećmi. Obecnie takie osoby mogą liczyć na dopłatę wynoszącą 15% ceny mieszkania.

Mając 3 lub więcej potomków, otrzymają już jednak pomoc w wysokości 20% ponoszonych kosztów. Natomiast od 2015 r. wyższa dopłata, czyli 20% obowiązywać będzie najprawdopodobniej przy dwójce pociech, a przy każdym kolejnym dziecku ma ona wzrosnąć do 25% wartości mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *