Warszawskie nieruchomości już nie tak atrakcyjne dla inwestorów

Data opublikowania: 7 marca 2016

Choć w ostatnich kilku latach rynek polskich nieruchomości miał się dobrze, to jednak ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Przekonuje się o tym Warszawa, w której inwestorzy są coraz mniej zainteresowani nieruchomościami.

Firma PwC, we współpracy z Urban Land Institute, opracowała raport „EmergingTrends in Real Estate. Europe 2016”, w którym opublikowano ranking europejskich miast uważanych za najbardziej atrakcyjne dla inwestorów zainteresowanych nieruchomościami. Powstaje on na bazie rozmów przeprowadzonych z przeszło 500 ekspertami, działającymi na europejskim rynku nieruchomości. Wyniki wskazały, że w tym roku prym wiodą miasta niemieckie – dwa czołowe miejsca zajęły Berlin i Hamburg. Na najniższym stopniu podium uplasował się irlandzki Dublin.

Warszawa1Do miast najmniej atrakcyjnych z punktu widzenia inwestorów należą w tym roku francuski Lyon, greckie Ateny i stolica Rosji, Moskwa. Stolica Polski, chociaż nie znajduje się w czołówce, to zdaniem ekspertów, jest miastem o sporej atrakcyjności inwestycyjnej. Autorzy rankingu twierdzą, że nasze miasto stołeczne wyróżnia się na tle pozostałych miast Europy Środkowo-Wschodniej. Niemniej jednak, w najnowszym zestawieniu Warszawa zanotowała spadek o 3 pozycje. Wyprzedzić stolicę Polski udało się szwedzkiemu Sztokholmowi, fińskim Helsinkom i węgierskiemu Budapesztowi.

Warto zaznaczyć, że główną siłą wyprzedzającego nas teraz Sztokholmu był bardzo dobry odczyt wskaźnika wzrostu populacji. Podobnie było w Helsinkach. To natomiast pokazuje, jak ważne są pozytywne zmiany demograficzne. Niestety, taki czynnik jeszcze przez dłuższy czas raczej nie zadziała w Polsce. Trudno bowiem spodziewać się nagłego przypływu ludzi w Warszawie. W kolejnych latach satysfakcjonujące będzie więc mogło być samo utrzymanie obecnego miejsca w rankingu.

PwC wskazało na kilka konkretnych powodów, dla których osłabło miejsce nieruchomości Warszawy w zestawieniu najatrakcyjniejszych rynków w Europie. Problemem jest, między innymi, ograniczona liczba nieruchomości o najwyższym standardzie. Zwrócono również uwagę na fakt, że w innych miastach rośnie popularność centrów usług wspólnych. Coraz dynamiczniej rozwijają się m.in. Gdańsk, Łódź czy Poznań, a przez to spada znaczenie stolicy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *