Warto inwestować w mieszkanie do wynajęcia!

Data opublikowania: 23 kwietnia 2013

Warto inwestować w mieszkanie do wynajęciaOdkąd Rada Polityki Pieniężnej w sporym stopniu obniżyła stopy procentowe, zaciąganie kredytów hipotecznych i mieszkaniowych zaczęło stawać się coraz bardziej opłacalne. Dodatkowym czynnikiem sprawiającym, że takie inwestycje godne są uwagi, jest fakt, iż spada rentowność polskich papierów dłużnych. W efekcie, rośnie popyt na nieruchomości na wynajem. Stają się one coraz lepszą opcją dla tych, którzy chcą wyłożyć pieniądze na coś, co pozwoli im w dalszym ciągu czerpać zyski.

Chociaż według raportów opłacalność wynajmu mieszkań spadła w porównaniu do stycznia bieżącego roku o 0,16% z poziomu 4,18% do 4,02%, to jednak eksperci podkreślają, że była to niewielka obniżka, a sytuacja nadal jest stabilna. Zmienna rentowność takich działań jest powodowana malejącym oprocentowaniem depozytów, 10-letnich papierów dłużnych oraz stale spadającą inflacją.

Eksperci podkreślają, że nawet przy nieco wahającej się opłacalności inwestowania w mieszkania na wynajem, wciąż jest to lepsza opcja niż wyłożenie funduszy na obligacje skarbowe czy przechowywanie środków w formie depozytu bankowego. Analitycy podpierają się przy tym dowodami w postaci danych na temat średnich zysków z depozytów, które na początku kwietnia 2013 r. wynosiły tylko 2,8%. Podobnie jest z 10-letnimi obligacjami, których oprocentowanie może wynieść 2,8%, ale jedynie wtedy, gdy inflacja w przyszłym roku będzie zbliżona do tej obecnej.

Jeżeli natomiast chodzi o inwestycje w mieszkania, to jeszcze do niedawna okazywały się one mało atrakcyjne. Licząc na podstawie zmiany cen transakcyjnych i stawek ofertowych wynajmu, a także przychodów z tego tytułu oraz inflacji, przeciętnie zwrócić może się niecały 1% w przypadku, gdy lokum zostało nabyte przed rokiem. To bardzo dobry wynik, gdy weźmiemy pod uwagę, że jeszcze niedawno takie obliczenie wskazywało głównie na straty. Jednak, ze względu na wzrastające średnie ceny transakcyjne mieszkań sytuacja ulega poprawie i można liczyć na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze lepiej.

Niestety, musimy pamiętać o tym, że sama inwestycja w nieruchomość do wynajęcia wymaga od nas sporego wkładu. Program „Rodzina na swoim” dobiegł końca, a to oznacza, że musimy samodzielnie radzić sobie ze spłatą zaciągniętego kredytu. Nie zapominajmy też o tym, że poza wkładem w samo mieszkanie, musimy brać pod uwagę wydatki związane z jego odnawianiem, remontowaniem i przystosowywaniem do potrzeb lokatorów.

Podobne artykuły

2 komentarze

  1. Maria

    wynajem mieszkań zawsze był jest i będzie dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy. Wystarczy kupić mieszkanie na kredyt, wynająć i tak na prawdę spłaca się samo.

  2. Krystian44

    Najlepiej jakieś małe mieszkanko, aby i studenta było na nie stać, wtedy jest więcej możliwości wynajmu, fajny artykuł na ten temat jest tutaj akces.org.pl/Czy_warto_inwestowac_w_mieszkania_na_wynajem,143

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *