Wentylacja mechaniczna – rodzaje i koszty

Data opublikowania: 28 grudnia 2017

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją zapewnia dostosowanie intensywności wymiany powietrza w pomieszczeniach zgodnie z potrzebami domowników. Wentylację mechaniczną najlepiej zaplanować w nowym domu już na etapie projektu. W starszym domu można zastosować system wentylacji zdecentralizowanej.

Rodzaje wentylacji

Wentylacja mechaniczna (nazywana też scentralizowaną), składająca się z sieci kanałów i rekuperatora, jest najczęściej stosowana w nowych domach. Często prowadzenie kanałów wymaga np. przekucia przez stropy, trzeba więc na etapie projektowania rozplanować wszystko, by nie uszkodzić innych instalacji. Przy jej projektowaniu uwzględnia się wiele czynników, między innymi liczbę osób przebywających w domu (min. 20 m3 powietrza na godzinę na jednego mieszkańca), częstotliwość wymiany powietrza w różnych pomieszczeniach (np. w łazience to 4-6 wymian na godzinę) oraz to, czy w budynku przewidziano kominek. Na tej podstawie określana jest moc rekuperatora oraz średnica i długość kanałów wentylacyjnych. Obsługę wentylacji zapewniają sterowniki ręczne i automatyczne, umożliwiające regulację wielkości przepływu powietrza.

Rony Zmiri/bigstockphoto.com

Wentylacja lokalna, inaczej zdecentralizowana, ze względu na prostszy montaż polecana jest przede wszystkim do domów modernizowanych. Jedną z jej opcji jest zamontowanie ściennych minirekuperatrów do obsługi pojedynczych pomieszczeń. Nie ma potrzeby montażu sieci kanałów, a wymiana powietrza bez strat ciepła odbywa się autonomicznie w każdym pomieszczeniu (jedynie w łazience i toalecie montowane są wentylatorki). W minicentrali znajduje się wymiennik ciepła, wentylator o małej mocy zasilany prądem i filtry powietrza. Kierunek przepływu powietrza jest zmieniany co kilkadziesiąt sekund, dzięki czemu z pomieszczenia usuwane jest zużyte powietrze i dostarczane świeże, a dzięki wymiennikowi ciepła jest ono ogrzane ciepłem odzyskanym z powietrza usuwanego.

Można również zastosować wentylację zintegrowaną z ramą okienną (jednak jej montaż nie jest możliwy w istniejącym oknie).

Koszty

Jeśli montaż wentylacji mechanicznej zaplanujemy już na etapie budowy domu, dzięki czemu nie będzie potrzeby wykonania dodatkowych kominów i montażu nawiewników, koszty jej instalacji będą wyższe niż wentylacji grawitacyjnej jedynie o koszty poniesione na zakup rekuperatora.

Szacunkowy koszt wykonania obejmujący wykonanie projektu instalacji centralnej wentylacji mechanicznej wraz z jej ułożeniem, montażem rekuperatora oraz regulacją systemu w domu o powierzchni 150 m2 wynosi, w zależności od wybranego materiału kanałów i sterowania, od 14 do 25 tys. złotych.

Z kolei do wyliczenia opłat eksploatacyjnych można założyć, że zastosowane wentylatory o mocy 60W pracujące przez cały rok zużyją ok. 525 kWh, co po uwzględnieniu średniej ceny prądu 0,55 zł/kWh daje ok. 289 zł rocznie. Do tego należy doliczyć coroczny przegląd centrali (ok. 350 zł) i wymianę filtrów (30-150 zł).

Komfort użytkowania wentylacji mechanicznej przemawia za tym, by zaplanować jej montaż już na etapie projektowania domu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *