Więcej nowych mieszkań w I półroczu wg danych GUS

Data opublikowania: 4 września 2019

Rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce trwa od kilku lat. Ostatnie miesiące pokazały wzmożoną aktywność deweloperów i prywatnych inwestorów oraz więcej wybudowanych nieruchomości. Od stycznia do lipca 2019 roku na rynku pojawiło się ponad 110 tys. nowych mieszkań, co daje prawie 11 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2018 roku. Wyniki są optymistyczne i pozwalają sądzić, że cały rok zakończy się bardzo pozytywnym rezultatem dla całej branży mieszkaniowej.

Główny Urząd Statystyczny wydał raport informujący o obecnej sytuacji w sektorze nieruchomości. Przez pierwsze siedem miesięcy 2019 roku do użytku deweloperzy oddali ponad 68 tysięcy mieszkań, co daje wynik blisko o 16 proc. większy niż w ubiegłym roku. Więcej budują też osoby prywatne – 39 tys. nowych lokali mieszkalnych, czyli o 2,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Dane GUS są wstępne, pełny zakres wzrostów będzie można określać w raporcie rocznym.

Andrey Popov/bigstockphoto.com

Niemniej warto zauważyć, że mniej powstaje tylko mieszkań spółdzielczych, a więcej czynszowych i komunalnych, dlatego sytuacja na rynku się wyrównuje. Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszonych wniosków o pozwolenie na budowę, rok 2019 może zakończyć się nowym rekordem w branży, gdyż wniosków jest więcej niż 2018. Więcej też jest rozpoczętych inwestycji budowlanych. Wkrótce do użytku trafi około 98 tys. kolejnych lokali mieszkalnych.

Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego rozwoju budownictwa mieszkaniowego ściśle powiązany jest z rozwojem sektora najmu mieszkań. Zakup nieruchomości pod najem krótkoterminowy to stale popularna forma dodatkowego źródła dochodu. Niskie stawki kredytowe ułatwiają podjęcie decyzji, dlatego chętnych na atrakcyjnie położone mieszkania nie brakuje. Największy popyt jest w dużych miastach, gdzie nieruchomości poszukiwane są przez turystów, pracowników sezonowych, studentów, osoby inwestujące w lokale na wynajem, a także młode małżeństwa i pracujących singli kupujących pierwsze własne mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *