Większe dopłaty do kredytów mieszkaniowych już latem?

Data opublikowania: 4 marca 2015

Już latem obowiązywać zaczną nowe zasady dotyczące dofinansowań do kredytów mieszkaniowych udzielanych w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Łatwiej będzie uzyskać takie dopłaty, a w dodatku będą one wyższe.

Liczba kredytów mieszkaniowych udzielonych w ubiegłym roku nie była zachwycająca i wszystko wskazywało na to, że Polacy są coraz mniej zainteresowani tymi produktami. Może się to zmienić, jeśli w życie wejdą nowe zasady związane z dopłatami w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Dofinansowania mają być dostępne dla większej grupy zainteresowanych klientów, a do tego wzrosnąć ma ich kwota.

Doplaty do kredytow mieszkaniowych

fot. caesart/bigstockphoto.com

Politycy zapowiadają, że już od lipca br. dopłaty do kredytów mieszkaniowych będą dostępne dla większej liczby rodzin wielodzietnych. Postanowiono, że z takiej opcji będą mogły skorzystać również te rodziny, które już wcześniej posiadały własne lokum. Warunkiem jest jednak posiadanie, co najmniej 3 dzieci. Dotychczas dofinansowania były kierowane wyłącznie do tych osób, które nabywały swoje pierwsze cztery ściany. To jednak nie wszystkie zmiany korzystne dla rodzin wielodzietnych. Osoby posiadające minimum 3 dzieci nie będą musiały martwić się limitami wiekowymi. O ile pozostali mogą otrzymać dopłatę, jeśli nie przekroczyli 35. roku życia, to rodzin z kilkorgiem dzieci te granice nie obowiązują.

Wyższa będzie również oferowana dopłata, którą podniesiono do 30%. Zwiększona zostanie też dopuszczalna powierzchnia mieszkania. Będzie to nie 50 mkw. a 65 mkw. Eksperci dodają, że wielodzietna rodzina nabywająca mieszkanie o powierzchni 65 mkw. będzie mogła liczyć na dopłatę do całego lokum. Niemniej jednak będzie mogła zainwestować w mieszkanie o maksymalnym metrażu wynoszącym 85 mkw. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku dopłata nadal będzie obejmowała tylko 65 mkw. nieruchomości.

Nowe zasady będą korzystne także dla rodzin z 2 dzieci. Oferowane im dofinansowanie zwiększy się z 15% do 20%. Nie zmienią się jednak restrykcje dotyczące powierzchni mieszkania. Nadal dopłata będzie dotyczyła nie więcej niż 50 mkw., a maksymalny metraż kupowanego lokalu nie będzie mógł przekraczać 75 mkw. Warto dodać, że dzięki zmianom mieszkania kupowane w ramach MdM nie będą musiały pochodzić od dewelopera. Można będzie wykupić je także od spółdzielni mieszkaniowej. Dopłaty będą również dostępne na mieszkania powstałe wskutek przebudowy budynku lub jego adaptacji.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *