Większe wydatki na utrzymanie mieszkania

Data opublikowania: 4 listopada 2020

W porównaniu do roku ubiegłego wzrosły przeciętne koszty utrzymania mieszkania. Szybkość wzrostu opłat za energię, dostarczenie wody i inne usługi, przewyższa tempo wzrostu wynagrodzeń Polaków. Szczególnie dynamicznie zwiększają się koszty związane z odbiorem odpadów.

Opłaty za wywóz śmieci wzrosły średnio o połowę

Opłaty za wywóz śmieci wzrosły od końca 2019 roku w niemal wszystkich dużych miastach średnio o połowę. W niektórych miejscach podwyżki za odbiór odpadów sięgają kilkuset procent. Warto wspomnieć, że opłaty za tę usługę rosną w innych europejskich krajach o średnio 6-7 procent rocznie.

To jednak niejedyne zwiększone wydatki, z którymi muszą mierzyć się gospodarstwa domowe na terenie Polski. O 12 procent, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zdrożała energia elektryczna.
W efekcie, przy średnim zużyciu 2400 kWh rocznie, rachunek za prąd wyniesie przeciętną rodzinę o 165 złotych więcej.

Podwyżki dotyczą również opłat za kanalizację, wodę czy czynsz. W rezultacie, w porównaniu do roku ubiegłego, przeciętne koszty utrzymania mieszkania zwiększyły się o 5,9 procent, co oznacza, że ich wzrost jest bardziej dynamiczny niż inflacja.

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania nie idzie również w parze z podwyżkami wynagrodzeń.
Wypłaty Polaków rosną średnio o 5,6 procent rocznie.

Rosną nie tylko opłaty za mieszkanie, ale również ceny wyposażenia wnętrz

Do kosztów utrzymania mieszkania zaliczyć można również sprzęt AGD, meble czy oświetlenie. Dotychczas ceny produktów z tych kategorii systematycznie malały. Inaczej jest jednak w tym roku. W efekcie osoby urządzające mieszkanie nie mogą liczyć na zmniejszenie wydatków na wyposażenie wnętrz.

Wyjątkiem wśród rosnących cen dóbr i usług są opłaty za gaz. Ich wysokość w porównaniu do zeszłego roku zmniejszyła się o 4 procent.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *