Większość Polaków chce małego domu

Data opublikowania: 25 października 2013

Podobają nam się małe domyDom jest lepszym miejscem do zamieszkania niż mieszkanie – tak przynajmniej twierdzi większość z nas. Co ciekawe, nie potrzebujemy wcale dużego domu. Okazuje się, że Polacy najchętniej wybierają mniejsze, przytulniejsze budynki. Według przeprowadzonych niedawno badań, których organizatorem był portal propertyjournal.pl, większość z nas najchętniej wybiera domy wolnostojące o powierzchni nieprzekraczającej 100 metrów kwadratowych. Niemniej jednak, lubimy mieć duże ogrody, bo chcielibyśmy, żeby nasze nieruchomości stały na działkach o powierzchni liczącej sobie ok. 800-1100 metrów kwadratowych.

Oprócz tego, mamy również inne wymagania. Dotyczą one zwykle okolicy, w jakiej ma znajdować się nasz dom. Chcielibyśmy, by była ona spokojna i zapewniała warunki umożliwiające stuprocentowy relaks po pracy. Ważne jest także to, by nasz dom zlokalizowany był na obrzeżach miasta tak, byśmy nie mieli problemu z dotarciem do centrum. Jeśli natomiast budynek miałby stać na obszarze podmiejskim, to nie chcemy, by był oddalony od miasta dalej niż 20 km. Poza tym, musi mieć dobre połączenia z centrum, ponieważ nie chcemy spędzać zbyt dużo czasu na docieraniu do jego najważniejszych punktów.

Dodatkowo, zwracamy oczywiście uwagę na sam projekt domu. Większość Polaków marzy o domku piętrowym lub parterowym, ale mającym poddasze możliwe do dowolnego zagospodarowania. Marzy nam się albo dom nowy, albo zbudowany nie dawniej niż kilka lat temu. Jeśli mamy kupić nieruchomość z rynku wtórnego, to obowiązkowo zwracamy uwagę na stan techniczny budynku. Zależy nam na tym, by nie wymagał on większego wkładu finansowego. Najlepiej, aby nie potrzebował żadnego remontu, a jeśli trzeba wykonać w nim jakieś prace, to powinny być one niewielkie i stosunkowo tanie. Potrafimy też jasno określić cenę, w jakiej powinien być nasz wymarzony dom. Większość z nas nie chciałaby, by było to więcej niż 650 tysięcy złotych.

Niemniej jednak, 27% ankietowanych zrezygnowało z domu wolnostojącego i uznało, że byliby usatysfakcjonowani mieszkaniem w domu znajdującym się w zabudowie szeregowej. Wymagania względem dojazdu do miasta oraz cichej, spokojnej okolicy były takie same, jak w przypadku budynku wolnostojącego. Osoby stawiające na dom w zabudowie szeregowej mają jednak nieco większe wymagania odnośnie powierzchni domu – najchętniej zainwestowałyby w nieruchomość liczącą sobie 120-200 metrów kwadratowych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *