Większy popyt na domy

Data opublikowania: 20 lipca 2020

Marzenie o własnym domu w dobie pandemii koronawirusa stało się dużo silniejsze. Niezależna nieruchomość pozwala na większą swobodę, co przy nowych warunkach sanitarnych i obostrzeniach jest niezwykle atrakcyjne. Polacy zdecydowanie chętniej poszukują domów na sprzedaż oraz rozważają decyzje o budowie takiej nieruchomości. Jednak obserwując ostatnie statystyki nie widać, aby znacząco wrosła sprzedaż domów jednorodzinnych. Taka inwestycja często jest poza zasięgiem finansowym, dlatego ostatecznie wiele osób nie decyduje się na zakup domów.

Wysoki popyt na domy wynika też ze stale rosnących cen mieszkań deweloperskich. Drożeją też lokale z rynku wtórnego, które najczęściej wymagają remontu. W wielu przypadkach wybudowanie własnego domu może okazać się tańsze niż zakup nieruchomości w budynku wielorodzinnym. Osiedla z niewielkimi domami w zabudowie bliźniaczej bądź szeregowej coraz częściej budowane są przez dużych deweloperów, bo ich ceny nie są dużo wyższe niż za mieszkanie w centrum miasta. A osiedle na przedmieściach zapewnia ciszę i spokój oraz własny ogródek, o czym marzy wielu klientów. Natomiast kwestie dojazdu do pracy rozwiązuje często komunikacja miejska, które w dużych ośrodkach miejskich prężnie się rozwija i łączy ościenne dzielnice z centrum. Warto dodać, że pandemia zmieniła również formę pracy. Część osób przeniosła się do domów i swoje obowiązki wykonuje zdalnie. Mając własny dom można dużo bardziej swobodnie pracować w taki sposób, bo z dala od domowników.

style-photographs/bigstockphoto.com

Analizując dane z serwisów ogłoszeniowych można zauważyć, iż w kwietniu 2020 roku największym zainteresowaniem cieszyły się budynki jednorodzinne wybudowane po 2000 roku oraz te o powierzchni w przedziale 130-85 metrów kwadratowych. Jednak realne zainteresowanie nie zawsze przekłada się na wyniki sprzedażowe. Tak właśnie jest w tym przypadku/ Większość Polaków obawia się teraz poważnych inwestycji i dużych wydatków. Decyzja o zakupie domu odkładana jest na przyszłość, o czym świadczy niższa liczba złożonych wniosków o budowę domu jednorodzinnych niż w analogicznym okresie w 2019 roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *