Wielkie miasta potrzebują więcej mieszkań na wynajem

Data opublikowania: 12 sierpnia 2015

Fundacja Habitat for Humanity zwróciła uwagę na ogromną potrzebę udostępnienia Polakom większej liczby mieszkań na wynajem. Podkreślono, że ceny nieruchomości są nieadekwatnie wysokie w porównaniu do zarobków większości osób.

Fundacja Habitat for Humanity już od 5 lat zajmuje się wyszukiwaniem tych problemów, które spędzają sen z powiek największej liczbie Polaków. Od początku uważano, że największą niedogodnością są zbyt niskie zarobki. Wskazywano również na bezrobocie i brak mieszkań uniemożliwiający uniezależnienie się od rodziny. Członkowie fundacji są zgodni – w Polsce musi być więcej mieszkań na wynajem.

Mieszkania do wynajęcia

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Wraz z polskimi deweloperami, fundacja twierdzi, że to państwo i samorządy lokalne muszą zadbać o zwiększenie liczby lokali mieszkalnych, z których bez większego problemu będą mogli korzystać usamodzielniający się obywatele. Skoro zakup mieszkania dla większości Polaków jest niemożliwy ze względów finansowych, to eksperci twierdzą, że należy skupić się na nowych mieszkaniach do wynajęcia. Chodzi tu głównie o lokale w dużych miastach. Polskie metropolie cieszą się niskim bezrobociem, ale wiele osób nie może szukać w nich pracy, ponieważ brakuje tanich mieszkań, które pozwalałyby im na przeprowadzkę.

Dlaczego dostęp do mieszkań jest w naszym kraju taki trudny? Przede wszystkim winny jest temu brak ulg podatkowych i zbyt mało opcji dotacji. Przeważająca część społeczeństwa musi samodzielnie uzbierać na nieruchomość, by mieć szansę jej nabycia. Pomoc ze strony władz mogłaby zmienić ich sytuację. Zdaniem specjalistów, niekorzystnym zjawiskiem jest też wysoki odsetek mieszkań własnościowych, które stanowią ok. 80% lokali na rynku. Gminy nie chcą jednak inwestować w mieszkania, ponieważ uważają, że ustawa o ochronie praw lokatorów mogłaby przynieść im negatywne skutki.

W jaki sposób zwiększyć liczbę dostępnych mieszkań? Inwestycje w lokale na wynajem to główny pomysł, ale część specjalistów liczy na to, że samorządy lokalne oraz deweloperzy zaczną w końcu inwestować w mieszkania czynszowe. Inni twierdzą, że nic nie pomoże, dopóki przywrócony nie zostanie zlikwidowany w 2009r. Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Jego zadaniem było udzielanie preferencyjnych kredytów na budowę lokali czynszowych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *