Wilgoć i zagrzybienie w mieszkaniu

Data opublikowania: 21 maja 2018

Grzyb i pleśń na ścianie to częsty problem w mieszkaniach i domach. Usunięcie tych niestatycznych plan wymaga sporej pracy, jednak bagatelizowanie problemu tylko zwiększy kłopot. Obecność grzybów i pleśni w niewielkich pomieszczeniach przez dłuższy czas może powodować różne dolegliwości układu oddechowego i choroby skóry. Im szybciej usuniemy plamy i właściwie zabezpieczymy miejsce, tym większe szanse, że grzyby nie powrócą.

W okresie jesienno-zimowym wielu właścicieli domów i mieszkań boryka się z problem ciemnych plamach w rogach pomieszczeń. To właśnie pleśń oraz grzyby, które pojawiają się w miejscach wilgotnych, przemarzniętych i bez dostępu do świeżego powietrza. Wilgoć najczęściej pojawia się z powodu niewłaściwej termoizolacji, szczególnie w budynkach starego typu. Poza tym wilgoć może dostać się do mieszkania poprzez pęknięte rury w ścianach czy brak dobrej wentylacji w pomieszczeniach, gdzie używa się wody. Gotowanie, pranie czy sprzątanie wymaga użycia wody, która paruje. Jeśli okna są bardzo szczelne, nie przepuszczają pary wodnej i osadza się ona w narożnika wraz z różnymi bakteriami.

whitestorm/bigstockphoto.com

Systematyczne i dokładne wietrzenie wszystkich pokoi oraz dobrze wykonana zewnętrzna izolacja termiczna pozwolą uchronić nas przed grzybami i pleśnią w mieszkaniu. Warto również zainwestować w wentylację, która pomimo plastikowych okien, nie dopuści do zatrzymywania się pary w pokojach. Istotnym czynnikiem jest również temperatura w pomieszczeniach. Nie powinna ona spadać poniżej 20 stopni Celsjusza, bo pleśń szybciej rozwija się w chłodnych miejscach.

W sytuacji, gdy wykwity widoczne są już na ścianach trzeba jak najczyściej usunąć grzyby. W pierwszej kolejności można wypróbować domowe metody, które polegają na zeskrobaniu warstwy pleśni i umyciu ściany wodą z mydłem bądź detergentem. Gdy to nie pomoże, niezbędne jest usunięcie zainfekowanego tynku oraz całej grzybni. Należy działać bardzo dokładnie, bo pozostawienie fragmentu pleśni sprawia, że grzyb będzie się odnawiał.

Dlatego też miejsce oczyszczone trzeba jeszcze przemyć wodą z octem w proporcji 4:1 (cztery porcje wody na jedną porcję octu). Jednak drażniący zapach octu może doskwierać domownikom. Podobne właściwości grzybobójcze wykazuje olejek z drzewach herbacianego, którego zapach jest bardzo przyjemny. Ponadto w sklepach dostępne są specjalne środki grzybobójcze, które używa się na oczyszczoną już ścianę. Jednak ich stosowanie wymaga opuszczenia danego pokoju na minimum kilkanaście godzin. Co istotne, preparat grzybobójczy należy zastosować kilka razy, aby był w pełni skuteczny. Na koniec całego procesu ścianę powinno się pomalować przynajmniej dwa razy, aby plama po pleśni została dokładnie pokryta. 

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *