Wilgoć w mieszkaniu

Data opublikowania: 8 lutego 2018

Przyczyną powstawania wilgoci w mieszkaniach są najczęściej niedogrzanie pomieszczeń, nieprawidłowa wentylacja, zbyt szczelne okna i przemarzanie ścian.

Problemy najczęściej pojawiają się w sezonie grzewczym, na przestrzeni jesieni i zimy, gdy wilgotność powietrza jest duża. Z powodu warunków atmosferycznych w tym okresie wilgoć może spowodować, że w mieszkaniu rozwiną się niebezpieczne grzyby i pleśnie, które niszczą ściany i sufity.

whitestorm/bigstockphoto.com

Najważniejsza jest regularna wymiana powietrza w pomieszczeniach, czyli po prostu regularne wietrzenie. Okna powinny być otwierane co najmniej na 15 minut, i to na oścież. Jeżeli jednak całościowe wietrzenie nie jest możliwe, trzeba zapewnić dopływ powietrza poprzez rozszczelnienie okien lub ich uchylanie na dłuższy czas. Niestety zwykłe rozszczelnienie czy uchylenie okna na krótko nie zapobiegnie wilgoci.

Prawidłowo działający system wentylacji jest niezbędny i szczególnie ważny, aby zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów. Szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy sypialnie, gdzie powstaje dużo pary wodnej, zarówno w wyniku obecności ludzi, jak i wykonywanych czynności, takich jak zmywanie oraz kąpiel. Sprawna wentylacja pozbędzie się pary z mieszkania i uniemożliwi jej osadzanie się na ścianach i oknach. Wentylacja musi być drożna i konserwowana. Przyczyną złej wentylacji może być brak kanału wentylacyjnego w pomieszczeniu bez okien, szczelne okna bez nawiewników, zbyt krótkie albo źle rozmieszczone kanały wentylacyjne.

Ważne jest także to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniach. Jeżeli mieszkańców nie ma w domu, warto zmniejszyć ogrzewanie. Im niższa temperatura, tym para skrapla się szybciej. Aby zapobiec pojawieniu się pleśni na ścianach, najlepiej utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę na poziomie około 20°C. Niestety grzyby łatwiej zadomawiają się w wilgotnych i niedogrzanych pomieszczeniach. Jednak na nie sposobem jest światło, gdyż go nie lubią. Jeśli więc zadomowiły się za szafą, warto ją po prostu odsunąć i miejsca zagrzybione narazić na działanie promieni słonecznych. W przypadku, gdy wilgotność powietrza w domu mimo wszystko jest zbyt duża, można skorzystać z dostępnych na rynku pochłaniaczy wilgoci.

Jeśli nie udało się zapobiec wystąpieniu wilgoci w mieszkaniu w postaci wykwitów na ścianie, trzeba się ich pozbyć, gdyż mogą być szkodliwe dla mieszkańców. Najlepiej do tego użyć dostępnych na rynku preparatów grzybobójczych. Silne działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne posiada także olejek drzewa herbacianego. Można przemyć zagrzybioną ścianę wodą z jego dodatkiem, dzięki czemu zniszczymy grzybnię, a zapach będzie zdecydowanie przyjemniejszy niż np. używanego do tego celu octu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *