Wkład własny – co zamiast gotówki?

Data opublikowania: 23 maja 2019

Minimalna wysokość wkładu własnego wynosi obecnie 20% wartości kupowanej nieruchomości. Uzbieranie takiej kwoty to niemały problem, dlatego banki zgadzają się wyłożenie mniejszej gotówki i zastąpienie pozostałej części wkładu własnego w innej formie.

Przy obecnych cenach nieruchomości wysokość wkładu własnego w ustawowo wymaganej formie jest nie lada wyzwaniem dla większości przyszłych kredytobiorców. Banki zmuszone były więc do złagodzenia polityki przyznawania kredytów i pozwalają na zastąpienie brakującej części wkładu w inny sposób.

marchmeena/bigstockphoto.com

Niektóre banki umożliwiają ustanowienie zabezpieczenia na innej nieruchomości, która może być własnością osoby trzeciej, np. rodziców. Warunkiem jest, aby na nieruchomości tej nie były ustanowione żadne zabezpieczenia, a jej wartość rynkowa była adekwatna do kwoty wkładu, którą ma zabezpieczać. Oczywiście pisemna zgoda właściciela nieruchomości jest tutaj niezbędna.

Branie kredytu gotówkowego, aby pokryć wkład własny nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ każde zobowiązanie zmniejsza zdolność kredytową i może się okazać, że nie dostaniemy kredytu hipotecznego w oczekiwanej wysokości. Alternatywą są pożyczki zakładowe (np. z Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych itp.), które nieraz przyznawane są na dużo korzystniejszych warunkach niż pożyczki bankowe, często są nawet nieoprocentowane. A największą ich zaletą jest to, że nie są ujawniane w BIK, więc bank badając naszą zdolność kredytową, nie będzie o tym zobowiązaniu wiedział. Z reguły jednak pożyczki takie udzielane są na kwoty, które mogą nie wystarczyć na pokrycie całości brakującego wkładu, a jedynie na jego część.

Dobrym rozwiązaniem może się również okazać pożyczka od rodziny, którą przy odpowiednim zaplanowaniu można zwrócić nawet w kilka miesięcy. Wiele banków dopuszcza bowiem zwiększenie kwoty kredytu o wydatki na remont mieszkania. Jeśli mądrze zaplanujemy kosztorys i remont, wówczas zaoszczędzone na nim środki można będzie oddać.

Sposobem na uzbieranie wkładu własnego może być również sprzedaż mieszkania, o ile takowe już posiadamy. Nieruchomość może być sprzedana nawet z kredytem. Jeśli część zobowiązania jest już spłacona, to po sprzedaży i spłacie pozostałej części kredytu mogą pozostać nam wolne środki, które można przeznaczyć na wkład własny do kolejnego kredytu. Oczywiście rozwiązanie to trzeba dokładnie przeanalizować i przeliczyć i sprawdzić, czy sprzedaż da nam oczekiwaną „górkę”. Jest to wyjście dobre, gdy chcemy zmienić mieszkanie na większe, lub przenieść się z mieszkania do domu, a gdy nie planujemy wynajmować obecnie zajmowanej nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *