Własne mieszkanie? Dla większości kupujących tylko na kredyt

Data opublikowania: 5 sierpnia 2015

Problem niesamodzielności młodych Polaków widoczny jest już od dłuższego czasu. Nie powinno to dziwić, skoro okazuje się, że aż 84 proc. nabywających mieszkanie zmuszonych jest do zaciągnięcia kredytu. Nie każdy może go jednak otrzymać.

Ponad 80 proc. Polaków kupujących mieszkanie, musi zaciągnąć na nie kredyt. Niewielki jest zatem odsetek tych, którym udaje się zaoszczędzić odpowiednią kwotę i tych, którzy zarabiają wystarczająco dużo, by po prostu zainwestować w lokal mieszkalny.

Mieszkanie na kredyt

fot. cherezoff/bigstockphoto.com

Spośród kredytobiorców ok. 30 proc. jest w stanie wyłożyć od siebie min. 30 proc. wartości mieszkania. W porównaniu do 2013 r. ta grupa wzrosła o 6 proc. Większość tych osób jest w wieku 40-49 lat. Młodsi w większości przypadków deklarowali niższy wkład własny. 19 proc. kredytobiorców z własnej kieszeni opłaciło 21-30 proc. wartości mieszkania, natomiast 22 proc. ankietowanych samodzielnie sfinansowało 11-20 proc. kosztu mieszkania. 13 proc. było w stanie zapłacić z zaoszczędzonych środków 1-10 proc. wartości mieszkania. Pozostali, czyli 4 proc. respondentów, w ogóle nie posiadali wkładu własnego.

Jak to możliwe, że niektórzy otrzymywali kredyty mimo braku wkładu własnego? Pomagał im program rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych. To właśnie z jego budżetu finansowano wymagane 10 proc. środków „własnych” kredytobiorcy. Niestety, ta sytuacja już się nie powtórzy, ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego zwiększyła restrykcje. Już od 2016 r. wymagane minimum wkładu własnego będzie wynosiło 15 proc. wartości kredytu, a część banków już teraz wymaga, by było to min. 30 proc. wartości kredytu.

Na przestrzeni całego minionego roku banki udzieliły łącznie 174 tysiące kredytów hipotecznych. Był to spadek o 1,57 proc. w porównaniu do 2013 r., jednak o 1 proc. zwiększyła się ogólna kwota tych zadłużeń. W minionym roku Polacy chcący kupić mieszkanie zapożyczyli się na 37 mld złotych. Zdaniem specjalistów, rosnące trudności związane z zaciąganiem kredytów mieszkaniowych i hipotecznych sprawią, że liczba osób kupujących lokale mieszkalne będzie maleć, a to może ostatecznie doprowadzić do spadku cen mieszań. Jak nietrudno się domyślić, to natomiast pogorszy ogólną sytuację na rynku nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *