Własny biznes w mieszkaniu – czy to się opłaca?

Data opublikowania: 18 czerwca 2018

Nie brakuje osób, które zastanawiają się czy warto prowadzić firmę we własnym mieszkaniu. Macie podobne dylematy? Rozważacie wszystkie „za” i „przeciw”, ale cały czas nie możecie podjąć finalnego wyboru? W takim razie dobrze składa się, że trafiliście na naszą stronę. Poniżej znajdziecie bowiem argumenty, które pomogą Wam podjąć dobrą decyzję.

Dlaczego warto prowadzić firmę w swoim domu?

Nie da się ukryć, że jest kilka powodów, które skłaniają ludzi do takiego wyboru. Między innymi można zaoszczędzić czas. Wszystko dlatego, że rankiem nie trzeba spieszyć się do swojego zakładu, stać w korkach itp. Jest to szczególnie istotne wtedy, kiedy ewentualna firma „na mieście” miałaby znajdować się kilka czy kilkanaście kilometrów od posiadanej nieruchomości. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że każdego dnia można dzięki temu oszczędzić co najmniej kilkadziesiąt minut. Jeśli pomnożymy to przez cały rok, to ta liczba jest już naprawdę ogromna. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi woli przeznaczyć zaoszczędzony czas na odpoczynek lub na dodatkową pracę.

Foxy burrow/bigstockphoto.com

Warto również zwrócić uwagę na kwestie finansowe. Trzeba podkreślić, że wynajem biura w dzisiejszych czasach to niemały wydatek. Analizując dostępne oferty w takich miastach jak Kraków czy Warszawa – zakładając niewielką powierzchnię, bo około 25 metrów kwadratowych – trzeba zapłacić od 1000 zł do nawet 1500 zł na miesiąc. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że są to spore koszty. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na przykład na opłaty związane z prowadzeniem działalności. Statystyki pokazują, że wielu świeżo upieczonych przedsiębiorców prowadzi własny biznes w mieszkaniu, ale biorąc pod uwagę powyższe argumenty raczej nie może to zaskakiwać.

Należy zwrócić uwagę również na fakt, że prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu to szansa na odliczenie części kosztów utrzymania nieruchomości, które przypadają na cele firmowe. Może to być na przykład cześć kosztów związanych z czynszem, opłaty za internet, telewizję czy telefon. Ciekawostką jest fakt, że można odzyskać nawet pewną kwotę pieniędzy związaną z użytkowaniem wody, prądu oraz gazu. Ważne jest jednak to, aby swoje wyliczenia móc dokładnie udowodnić w razie ewentualnej kontroli z Urzędu Skarbowego.

Firma we własnym mieszkaniu – jakie są minusy?

Jedna kwestia jest związana z profilem prowadzonej działalności. Cicha, spokojna praca we własnym domu oznacza, że nie trzeba załatwiać żadnych zgód czy zgłaszać tego do urzędów. Jeśli jednak ktoś chce urządzić gabinet czy pracownię, musi uzyskać zgodę sąsiadów na prowadzenie działalności w konkretnym budynku. W pewnych sytuacjach wymagana jest również zgoda spółdzielni czy wspólnoty na prowadzenie własnej firmy w zaciszu swojego mieszkania. W przypadku niektórych działalności konieczne są konkretne wymogi techniczne czy budowlane. Chodzi tutaj na przykład o przedszkola czy gabinety lekarskie, które muszą gwarantować bezpieczeństwo dzieciom lub pacjentom itp. Inną wadą jest to, że pewnym osobom trudno jest oddzielić kwestie prywatne od zawodowych. W związku z tym praca czasami nie jest do końca efektywna.

Niemniej jednak wydaje się, że warto przynajmniej rozważyć taki wariant – choćby ze względu na kwestie finansowe, które są w tym aspekcie znacznie bardziej korzystne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *