Wnętrze w stylu boho

Data opublikowania: 4 grudnia 2017

Styl boho jest inspirowany artystyczną bohemą, jej niekonwencjonalnym stylem życia i niechęcią do ograniczeń (nazwa pochodzi właśnie od bohemy). Wielu osobom kojarzy się głównie z odzieżą, ale przeniknął także do wystroju wnętrz. Trudno jest go jednoznacznie zdefiniować, ale najczęściej jest rozumiany jako połączenie elementów orientalnych i hippisowskich.

Styl boho we wnętrzach ma wyrażać i podkreślać indywidualność właściciela mieszkania. Można łamać wszelkie konwencjonalne zasady dekoracyjne. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystko jest dozwolone, a wnętrze jest urządzone dość przypadkowo. Jednak w tym szaleństwie jest metoda. Poszczególne elementy tylko pozornie do siebie nie pasują. Łączy je na przykład wspólny motyw czy zbliżona kolorystyka.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Dość charakterystyczna dla stylu boho jest obecność akcentów w intensywnych kolorach, inspirowanych orientem – fuksji, turkusie, ciemnej zieleni czy purpurze. Dużo jest też ozdobnych, wzorzystych tkanin – zasłon, poduszek, obić foteli i kanap, narzut, pledów, dywanów i parawanów. Ważna jest przytulność, więc miękkie tkaniny i poduszki są niemal wszędzie. Meble bywają stare lub postarzane, nieraz zbierane na bazarach, pchlich targach i… śmietnikach. Do tego stylu bardzo pasują przedmioty ręcznie wykonane, niepowtarzalne i nieregularne, kojarzące się z folkorem – np. gliniany wazon, szydełkowa serwetka czy pled wydziergany na drutach. Tkaniny też bywają ręcznie tkane i barwione.

Można powiedzieć, że boho jest przeciwieństwem minimalizmu. W stylu minimalistycznym ściany, podłogi i meble mają być stonowane, ograniczone do dwóch – trzech barw, najczęściej bieli i szarości. W boho im więcej barw, tym lepiej, a przy tym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o ich łączenie. W minimalizmie dąży się do jak największej ilości wolnej przestrzeni, w boho – do jej zapełnienia. Jeśli więc komuś znudziły się monochromatyczne wnętrza z wyposażeniem ograniczonym do tego, co niezbędne, może postawić na mnogość barw, deseni i ozdobnych drobiazgów.

Styl boho jest przez wielu uważany za nieco zbyt odważny i ekscentryczny. Można jednak wybrać nieco spokojniejszą wersję. Przykładowo, tłem dla mocnych akcentów kolorystycznych mogą być jasne ściany i drewniane podłogi. Można też ograniczyć się do kilku oryginalnych elementów, takich jak stary fotel, haftowane poduszki na kanapę czy ręcznie tkany chodnik.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *