Wnętrze w stylu klasycznym

Data opublikowania: 17 czerwca 2019

Styl klasyczny jest chyba najbardziej ponadczasowy, a w każdym razie należy do najbardziej uniwersalnych i „bezpiecznych”. Nie znaczy to, że jest nudny i nijaki.

Cechy charakterystyczne stylu klasycznego to ciepłe, stonowane kolory (beż, krem, kość słoniowa, brąz, pastele, nieraz w połączeniu z żywszymi, ale nie jaskrawymi akcentami), oraz naturalne surowce (drewno, kamień). Ważne są też dyskretne elementy zdobnicze w wykończeniu samego pomieszczenia – gzymsy, okna ze szprosami, drzwi z szybkami czy frezami, a także kominki. Wnętrza mają stwarzać wrażenie wygody, przytulności i bezpieczeństwa, ale bez przeładowania, zagracenia czy nadmiaru przepychu. Nie powinny też wyglądać na przeniesione żywcem z innej epoki, lecz na takie, które się nie starzeją.

viczast/bigstockphoto.com

Formy mebli są dość proste, ale nie minimalistyczne. Mogą mieć dyskretne elementy ozdobne (np. frezowane fronty, toczone nóżki) i być do pewnego stopnia stylizowane na antyki, ale nie mają sprawiać wrażenia ich dokładnych replik – nie jest to tzw. styl pałacowy. Można też umieścić jeden stylowy element we wnętrzu i uzupełnić go prostszymi, bardziej współczesnymi w formie, a jednocześnie nawiązującymi do niego, np. kolorem czy materiałem. Wzory na tkaninach i tapetach są również dyskretne i stonowane. Jeśli decydujemy się na jakiś wyrazisty, wzorzysty element (zasłona, dywan), pozostałe powinny być neutralne. Grunt, żeby zachować harmonię i uniknąć przeładowania. Ważnym elementem wystroju są też lustra, obrazy (raczej spokojna klasyka niż sztuka nowoczesna), rzeźby i książki. Typowe oświetlenie to ozdobne żyrandole.

Aby urządzić kuchnię w stylu klasycznym, warto wybrać szafki z frezowanymi lub przeszklonymi frontami, blaty z marmuru lub lastryko, a także efektowne, stylizowane baterie i uchwyty, np. w odcieniu mosiądzu czy patynowanego złota. W łazience można się pokusić o wannę wolnostojącą na nóżkach, jeśli metraż na to pozwala.

Styl klasyczny najlepiej sprawdza się we wnętrzach przestronnych i dość wysokich, np. w kamienicach i w domach jednorodzinnych. Jednak nawet w małych mieszkaniach można wprowadzić pewne jego elementy, łącząc je z nowoczesną prostotą. Jednak, aby zachować ponadczasowy charakter wnętrza, lepiej unikać przedmiotów bardzo futurystycznych w formie czy tzw. przebojów sezonu, które teraz są wszechobecne, a za rok lub dwa wyjdą z mody.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *