”Wójtowskie” nieruchomości, czyli ile oni zarabiają?

Data opublikowania: 2 sierpnia 2013

Wójtowskie nieruchomosciTak, jak nakazuje prawo, wszyscy samorządowcy mieszkający na terenie naszego kraju, raz w roku zobowiązani są do złożenia pełnego oświadczenia majątkowego. Muszą w nim zawrzeć informacje dotyczące zarówno majątku, którego są właścicielami, jak i tego, który dzielą z osobą trzecią jako współwłaściciele. Niektóre oświadczenia mogą szokować przeciętnego zjadacza chleba. Setki tysięcy złotych w gotówce oraz ulokowanych w nieruchomościach to w przypadku polskich wójtów standard.

W tegorocznych oświadczeniach majątkowych polscy wójtowie z pewnością mieli się czym pochwalić. Choć trudno jest to do końca zrozumieć, to jednak zdarzały się nawet takie przypadki, gdy wójt niewielkiej gminy zarabiał zdecydowanie więcej od prezydenta dużego miasta. Takim przykładem był wójt mało komu znanej gminy Krupski Młyn (woj. śląskie), którego roczny dochód był o 110 zł wyższy od zarobków uzyskanych przez burmistrza Bytomia. Pierwszy z panów zarabiał miesięcznie 11,110 zł, natomiast drugi 11 tysięcy. Co ciekawe, prezydent zdecydowanie większych Katowic zarabiał miesięcznie tylko trochę więcej, bo nieco ponad 13 tysięcy złotych.

Poza samymi zarobkami, na majątek wójtów i prezydentów polskich miast składają się również posiadane przez nich nieruchomości. Przykładowo, łączna wartość nieruchomości będących własnością wójta gminy Ełk, Antoniego Polkowskiego została oszacowana na przeszło 1,2 miliona złotych. Wójtowie gmin chętnie inwestują w działki, nieco rzadziej w domy. Nieruchomości są bezpieczną formą inwestowania, więc decyzje wójtów o ich zakupie nie powinny dziwić. Niemal normą jest fakt, że wójtowie posiadają 2-3 działki, których wartość wyliczana jest na minimum kilkaset tysięcy złotych.

Dość oczywistym jest, że polscy wójtowie mają środki finansowe umożliwiające inwestycje w nieruchomości i odkładanie oszczędności na konta głównie, dzięki mieszkańcom gmin, którymi zarządzają. Jak wyliczają eksperci, przeciętny obywatel kraju płaci na pensję wójta ok. 40zł rocznie. W gminach, gdzie żyje więcej mieszkańców, koszty przypadające na jedną osobę mogą być nieco mniejsze.

Pewnym jest jednak, że wójtowie i prezydenci miast zarabiają, co najmniej 100 tysięcy złotych rocznie i kwota ta jest dolną granicą ich zarobków. Znacznie częściej są to stawki wahające się od 13 do 15 tysięcy złotych miesięcznie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *