Wpływ unowocześnienia systemu ksiąg wieczystych na bezpieczeństwo transakcji nieruchomościowych

Data opublikowania: 7 listopada 2016

Kilka miesiącu temu wyszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy Prawo o notariacie. Wprowadzenie ustawy planowano już w ubiegłym roku, jednak termin kilka razy się przesuwał i ostatecznie zaczęła ona obowiązywać od 1 lipca 2016 roku.

Na mocy tej ustawy notariusze mogą składać wnioski o wpisy do księgi wieczystej; teraz jest to możliwe w formie elektronicznej. Dzięki temu procedura mocno się skróciła. Pojawia się jednak pytanie: Czy informatyzacja w tej kwestii nie wpłynie na poziom bezpieczeństwa, ułatwiając dostęp do ważnych danych oszustom, którzy po włamaniu do systemu mogą np. zmienić dane właściciela mieszkania? Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest na szczęście znikome ze względu na szereg zabezpieczeń. Unowocześnienie systemu ksiąg wieczystych pozytywnie wpływa natomiast na bezpieczeństwo transakcji nieruchomościowych, skracając czas aktualizacji danych w księdze wieczystej.

nowe prawo

perhapzz/bigstockphoto.com

Jak wyglądało to wcześniej? Po zakupie mieszkania w obowiązku notariusza było przekazanie informacji do sądu rejonowego, który na jego wniosek dokonywał zmian w księdze wieczystej. Wszystko odbywało się tradycyjnie, na podstawie wydrukowanych dokumentów. Teraz notariusz ma dostęp do systemu i wniosek może wysłać elektronicznie, dlatego od razu pod podpisaniu umowy można sprawdzić stan księgi wieczystej. Zmiana uniemożliwia działanie nieuczciwych sprzedawców, którzy wykorzystywali moment luki między wysłaniem wniosku a jego wprowadzeniem przez sąd. Dlatego tak istotne jest, by notariusz złożył elektroniczny wniosek niezwłocznie, i by czas wprowadzenia zmian był jak najkrótszy, czyli w dniu sporządzenia aktu. W ten sposób proces będzie przebiegł szybko i bezpiecznie. Jedyne zagrożenie płynie ze strony hakerów, którzy mogą włamywać się na konta notariuszy w celu zawłaszczenia lub modyfikacji danych. Dlatego system zabezpieczeń jest w tym wypadku niezwykle istotny.

`

 

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *