Wpływ windy w budynku na ceny mieszkań

Data opublikowania: 13 marca 2020

Niegdyś obecność windy w budynku stanowiła luksus i nawet pięciopiętrowe budynki nie były w nią wyposażone. Wysoki koszt budowy windy sprawiał, że rezygnowano z tej opcji. Teraz ciche i wygodne windy to standard, bez którego wartość nieruchomości w danym budynku znacząco spada. Z windy chętnie korzystają wszyscy mieszkańcy, bo przydaję się podczas większych zakupów, spacerów z wózkiem czy trudności w poruszaniu się. Dla osób niepełnosprawnych winda to często jedna opcja na opuszczenie domu, dlatego stanowi ona tak ważny atutu w danym bloku.

Bloki mieszkalne budowane w połowie XX wieku bardzo rzadko oferowały windy, dlatego do dziś osoby mieszkające w wielkiej płycie muszą każdego dnia wchodzić na czwarte piętro. Dla osób starszych staje się to niekiedy poważnym wyzwaniem. Dlatego też obecnie realizowane bloki mieszkalne, nawet te mniejsze, dwupiętrowe segmenty, są wyposażane w windy, aby zachęcić do zakupu mieszkania każdą grupę klientów. Brak takiego udogodnienia od razu dyskwalifikuje nieruchomości w oczach młodych małżeństw czy osób starszych, dla który sprawne przemieszczanie się między piętrami jest niezwykle istotne. Niemniej brak windy w budynku widocznie wpływa na cenę mieszkania, które ze względu na jej brak i niższe koszty budowlane, jest tańsze niż inne nieruchomości w danym regionie. Taka sytuacja może być korzystna dla osób, które planują zakup mieszkania pod wynajem i nie zwracają większej uwagi na udogodnienia.

Ostatnio opublikowane zestawienie dotyczące cen mieszkań z dostępem do windy wskazuje, że najtańsze mieszkanie można kupić w Krakowie i Warszawie, gdzie cena za metr waha się w granicach 7 tys. złotych. Dotyczy to jednak tylko jednopokojowych mikrokawalerek. Co ciekawe, najdroższe tego typu lokale znajdują się w Gdańsku. Jednak bezpośredni wpływ na ceną ma oczywiście wielkość i lokalizacja mieszkania. W stolicy znacznie łatwiej jest znaleźć mieszkania z rynku wtórnego, które pomimo to posiadają windę. W Trójmieście większość ofert dotyczy nowo wybudowanych lokali, które realizowane są w dużo wyższym standardzie, przez są dużo droższe.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *