Wraca moda na mieszkania w kamienicach

Data opublikowania: 14 maja 2013

Wraca moda na mieszkania w kamienicyPomimo tego, że przez lata Polacy woleli mieszkać w blokach lub domkach, ostatnio znów wraca moda na mieszkania w kamienicach. W związku z rosnącym popytem na tego rodzaju nieruchomości, zwiększają się również ceny za metr kwadratowy lokali znajdujących się w starych budynkach. Dla przykładu, w Krakowie 1 m2 jest aż o ok. tysiąc złotych droższy niż 1 m2 innego mieszkania na rynku wtórnym.

Jeżeli chodzi o konkretne kwoty, to według analityków działających na rynku nieruchomości, w Warszawie przeciętna cena metra kwadratowego przedwojennej kamienicy przekracza 8 tysięcy złotych. Natomiast cena metra kwadratowego mieszkania dostępnego na rynku wtórnym w niewielkim stopniu przekracza 7 tysięcy złotych. W Krakowie koszt 1 m2 w kamienicy to ok. 6,5 tysiąca, a we Wrocławiu ok. 4,1 tysiąca złotych. W przypadku zwykłych mieszkań jest to kolejno ok. 5,5 tysiąca i ok. 5 tysięcy złotych.

Oczywiście, istnieje też możliwość zakupu mieszkania w kamienicy po znacznie niższej cenie, lecz wtedy musimy liczyć się z tym, że będzie ono wymagało większego remontu. Wielokrotnie okazuje się, że po podliczeniu jego kosztów, bardziej opłacalna staje się inwestycja w już odrestaurowane lokum. Tym bardziej, że wymaga ona od kupującego mniejszego wkładu czasu i pracy. Niemniej, nie brakuje chętnych zarówno na odnowione kamienice, jak i na te, które dopiero czekają na zmiany.

Co sprawiło, że Polacy znów dostrzegają urok dawnych kamienic? Przede wszystkim, większość budynków tego typu jest odnawianych, co sprawia, że nie kojarzą się one już z obniżonym standardem życia. Przede wszystkim, zmienia się w nich instalacje, co oznacza, że doprowadzane są do nich nowoczesne media. Nie trzeba już martwić się ogrzewaniem z własnego pieca, ponieważ doprowadzane jest ogrzewanie miejskie. Podobnie jest z ciepłą wodą.

Oprócz tego, przy okazji modernizowania przedwojennych kamienic, zmienia się również ich wygląd. Odnawiane są elewacje, dzięki czemu nieruchomości te nie sprawiają już wrażenia brudnych i zaniedbanych. Odzyskują swoje dawne piękno, a mieszkanie w nich dla nikogo nie powinno być wstydem. Osoby, które decydują się na zamieszkanie w kamienicach, doceniają głównie ich historię i lokalizację. Najpiękniejsze spośród takich budynków znajdują się zwykle w centrach miast lub w ich historycznych dzielnicach.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Maria

    Nie dziwię się tej powracającej modzie. Kamienice są piękne. Maja szerokie, drewniane klatki schodowe, wysokie stropy i nie raz są perełkami architektury. Gdyby stać mnie było na mieszkanie w kamienicy z pewnością nie wahała bym się ani chwili.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *