Wrześniowy wynajem mieszkań. Studenci na plan!

Data opublikowania: 9 września 2013

Wrześniowy wynajem mieszkańJuż za niespełna 3 tygodnie studenci rozpoczną edukację na swoich uczelniach, a to oznacza, że większość z nich będzie potrzebowała też dachu nad głową na co najmniej 9 następnych miesięcy. Nie da się ukryć, że z tego powodu, we wrześniu na rynku wynajmu mieszkań panuje prawdziwy szał. Tym bardziej, że aż 40% studentów przyznaje, iż w trakcie wakacji nie szukali żadnego lokum i zamierzają zabrać się za to dopiero we wrześniu. Co więcej, są też tacy, którzy nadal chcą mieć pełne wakacje i mieszkania zaczną szukać wraz z pierwszym dniem roku akademickiego, czyli dopiero w październiku.

Ogromny popyt i powoli zmniejszająca się liczba mieszkań do wynajęcia nie mają jednak większego wpływu na ceny wynajmu. Okazuje się, że w największych polskich miastach stawki za wynajem utrzymują się na poziomach podobnych do tych z analogicznych okresów ubiegłych lat. Co ciekawe, w wielu miejscowościach ceny nawet spadają. Niemal nie drgnęły natomiast stawki wynajmu w Krakowie.

Specjaliści potwierdzają, że w tym roku nie widać, by we wrześniu ceny wynajmu mieszkań drożały. Badania przeprowadzone niedawno przez firmę Emmerson wskazują nawet, że potaniały mieszkania udostępniane studentom np. w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie czy Łodzi. Może być to nieco zaskakujące, gdy podkreślimy fakt, że ceny spadły w miastach, które są uważane za największe polskie ośrodki studenckie i w których zwykle stawki były dość wygórowane. Jeśli chodzi o utrzymanie się średnich cen wynajmu w Krakowie, eksperci tłumaczą to tym, że tamtejsi właściciele przywykli do faktu, iż nawet, jeśli zachowają wysokie ceny, to i tak znajdą lokatorów. Nie widzą więc potrzeby ich obniżania. Mimo tego, pracownicy krakowskich agencji nieruchomości twierdzą, że tylko ceny ofertowe pozostały bez zmian. W rzeczywistości, właściciele są coraz bardziej skłonni do negocjacji i ostatecznego obniżania stawek.

Jeśli chodzi o to, jakich mieszkań szukają polscy studenci, to są to zwykle lokale dwu- lub trzypokojowe. Wiele osób chce wynająć je wraz ze znajomymi, by dzielić się kosztami i mieć pewność, że mieszkają z osobami, które nie są im kompletnie obce. Na kawalerki decydują się z reguły ci, którzy studiują i powoli myślą o życiowej stabilizacji. Poza wielkością mieszkania, studenci zwracają też uwagę na to, by znajdowało się ono możliwie najbliżej ich uczelni.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *