Współpraca z pośrednikiem nieruchomości

Data opublikowania: 20 września 2019

Wiele osób, które chcą sprzedać lub kupić nieruchomość, decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika. Czego można się spodziewać po takiej współpracy? Co powinien robić dobry pośrednik?

Niektórzy sprzedający bądź kupujący nieruchomości unikają pośredników twierdząc, że musieliby zapłacić prowizję za coś, co potrafią zrobić sami. Jednak warto wziąć pod uwagę, że pośrednictwo oszczędza mnóstwo czasu. Nie musimy sami odbierać telefonów od klientów, często w niedogodnych porach. Jeśli nasza nieruchomość na sprzedaż bądź wynajem znajduje się daleko od miejsca zamieszkania, nie musimy też za każdym razem pokonywać tej odległości, by udostępnić nieruchomość oglądającym.

Pośrednik wstępnie weryfikuje kupujących bądź najemców i dobiera najlepiej dostosowane do nich oferty. Dzięki temu do sprzedawcy lub wynajmującego trafia mniej osób i nie są one zupełnie przypadkowe, co też przekłada się na mniejszą ilość pracy związaną z obsługą sprzedaży bądź najmu.

Mogłoby się wydawać, że samodzielne przeglądanie i selekcja ofert to żaden problem. Jednak pośrednicy dysponują narzędziami niedostępnymi dla osób spoza branży, takimi jak wewnętrzne bazy klientów, które mogą być udostępniane innym biurom. Dzięki temu łatwiej im dobrać oferty spełniające wymagania klientów i dopasowane do ich możliwości finansowych.

Przeciętna osoba, która na co dzień nie zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa i rynku nieruchomości, zwykle nie orientuje się w przepisach i formalnościach związanych z nieruchomościami. Samodzielne ich zgłębianie jest czasochłonne. Nie mówiąc o tym, że bez pewnej podbudowy teoretycznej łatwo się w nich zagubić lub coś źle zinterpretować, zwłaszcza jeśli pierwszy raz w życiu mamy do czynienia z taką sytuacją. Dlatego pośrednik zapewnia wsparcie w kwestiach formalno-prawnych – pomaga skompletować dokumenty, sprawdzić stan prawny nieruchomości, wynegocjować korzystniejsze warunki umowy czy też sfinalizować kwestie notarialne (wiele biur pośrednictwa współpracuje z prawnikami).

Pośrednik powinien też pomóc w negocjowaniu ceny nieruchomości. Można założyć, że orientuje się w cenach rynkowych podobnych mieszkań czy domów oraz potrafi ocenić stan nieruchomości, więc zdaje sobie sprawę, jakie kwoty można realnie utargować. Zdarza się, że pośrednicy współpracują z deweloperami i pośredniczą w sprzedaży wielu mieszkań tego samego dewelopera, więc również mogą uzyskać korzystniejsze ceny.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *