Wybór mieszkania dla alergika

Data opublikowania: 5 kwietnia 2018

Alergia dotyka ponad 30% Polaków. Najczęściej jest spowodowana nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na niektóre czynniki. Najważniejsze jest rozpoznanie alergenu i unikanie go. Jest to spory problem, gdy szukamy mieszkania do zakupu. Alergicy powinni kierować się kilkoma zasadami przy wyborze lokalizacji oraz samej nieruchomości, aby zadbać o swój komfort.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaka lokalizacja będzie dla nas najlepsza. Alergicy często chcą uciekać z centrum miast, bo wszechobecny smog i zanieczyszczenia wzmaga chorobę. Zagrożeniem są także czynniki, takie jak spaliny samochodów, przez które alergicy często nabawiają się zapalenia błony śluzowej nosa, czy nasila się u nich astma.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Często alergicy szukają mieszkania na obrzeżach, aby zapewnić sobie świeże powietrze. Niestety jak się okazuje, obecność w otoczeniu drzew i terenów zielonych także może być problematyczna, szczególnie jeśli występuje uczulenie na pyłki. Zagrożenia czają się na alergika w różnych porach roku i należy pamiętać, że jeżeli kupujemy mieszkanie zimą, wiosną może okazać się, że w okolicy są rośliny, przez które nie da się spokojnie żyć.

Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego powinny unikać mieszkań w starych budynkach, szczególnie takich, które mają zawilgocone piwnice i są słabo nasłonecznione, a także, jeśli zauważalne są ślady grzybów i pleśni. Powinni wybierać mieszkania nowe, wyposażone w sprawną wentylację. Mieszkanie powinno mieć także odpowiednią temperaturę, gdyż im cieplej, tym szybciej rozwijają się alergeny. Dobrym rozwiązaniem będzie częste wietrzenie pomieszczenia oraz zakup oczyszczacza powietrza.

Dużym problemem może okazać się także mieszkanie, w którym zamieszkiwały wcześniej czworonogi. Obecność alergenów może utrzymywać się w lokalu bardzo długo i stanowić dyskomfort dla nowych mieszkańców. Jeżeli bardzo zależy nam na wybranej nieruchomości, można skorzystać z usług firm, które specjalizują się neutralizacją alergenów.

Często zdarza się także, że mimo tego, że mieszkanie jest wyremontowane, odświeżone, czyste, nie mieszkały w nim zwierzaki, nie ma żadnych alergenów, a jednak nowy lokator czuje się źle. W takiej sytuacji może się okazać, że użyte do remontu czy wykończenia substancje takie jak farby lub kleje powodują reakcję alergiczną. Niestety w tej sytuacji pozostaje tylko gruntowny remont znanymi sobie substancjami.

Ważne jest także odpowiednie urządzenie mieszkania. Nie warto inwestować w dywany ani ciężkie zasłony czy firany, w których czai się mnóstwo alergenów i trudno je usuwać. Wszelkie powierzchnie do gromadzenia rzeczy powinny być zamknięte, aby uniknąć gromadzenia się kurzu. Meble też najlepiej kupić takie, które są łatwe w czyszczeniu, a obicia nadają się do prania. Alergicy powinni unikać kurzu i dlatego warto zminimalizować powierzchnię do jego osiadania.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *