Wydanie lokalu

Data opublikowania: 17 listopada 2020

Wydanie lokalu to przełomowy moment zarówno dla kupującego, jak i sprzedawcy. Oznacza to koniec formalności związanych z budową czy przeniesieniem własności, a dla kupca nowy początek w wymarzonym domu lub mieszkaniu. O jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Na początek warto wiedzieć, że wydanie lokalu nie musi być związane z terminem aktualizacji wpisów w księgach wieczystych czy podpisaniem umowy. Tak naprawdę przed wydaniem lokalu należy dopełnić wszelkich formalności, które sprawiają, że właścicielem nieruchomości staje się kupujący, a sprzedający nie ma już do niej żadnych praw.

W praktyce jednak dużo wcześniej stajemy się właścicielami, a później mamy faktyczną możliwość dysponowania lokalem, czyli mamy do niego klucze i możemy przeprowadzać remont.

Bombaert Patrick/bigstockphoto.com

Wydanie lokalu – na czym polega?

Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, kiedy ruchomość lub nieruchomość zostaje wydana, to na nowego właściciela przechodzą wszystkie korzyści, ale i ciężary związane z użytkowaniem lokalu. Korzyścią jest na przykład czynsz z najmu. Po wydaniu mieszkania przysługuje on automatycznie kupującemu.

Z kolei ciężary to wszystkie opłaty, które od tej pory właśnie on będzie musiał płacić. Są to rachunki za media, opłaty na rzecz spółdzielni czy podatki (np. podatek od nieruchomości).

Warto również pamiętać, że gdy odbieramy lokal sprzedający musi dostarczyć wszystkie przedmioty, które umożliwią swobodne rozporządzanie nim, czyli klucze (do mieszkania, do komórki lokatorskiej), pilot do garażu czy kod dostępu do bramy .

Wydanie lokalu – jakie prawa nie wygasają?

Warto jednocześnie pamiętać, że gdy nastąpi wydanie lokalu, to zupełnie nie wpływa to na ograniczone prawa rzeczowe, które na nim ciążą. Przykładowo bank może wystawić na licytację tę nieruchomość, jeśli zaciągnięty na nią kredyt hipoteczny nie jest spłacany.

Zachowane są również takie umowy jak najem i dzierżawa. Jednak od momentu wydania lokalu nowy właściciel ma prawo pobierać z tego tytułu opłaty. Może również wypowiedzieć umowę najemcom czy dzierżawcom, ale tylko zgodnie z zapisami prawa, które chronią ich interesy.

Mimo że moment wydania lokalu jest w świetle prawa mniej ważny niż podpisanie umowy kupna – sprzedaży, to w praktyce wiąże się z nowymi obowiązkami i przywilejami, które dotyczą kupującego. Warto więc z rozwagą ustalić ten termin, mając na uwadze wszystkie konsekwencje, które za sobą niesie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *