Wymiana dachu

Data opublikowania: 9 marca 2020

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią okres remontowy. Wielu posiadaczy domów jednorodzinnych poza tradycyjnym katalogiem prac zdecyduje się na wymianę dachu. Z racji tego, że jest to kluczowy element każdego domu, warto wiedzieć, jak bardzo kosztowna jest taka modernizacja, jakie formalności są z nią związane, a przede jak zaplanować prace.

Przebudowa a odtworzenie stanu pierwotnego

Przebudowa dachu jest z pewnością związana z większymi formalnościami. Dlaczego? Zgodnie z prawem budowlanym przebudowa jest to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego. Wyjątek stanowią takie elementy jak powierzchnia zabudowy, kubatura, wysokość, długość, szerokość oraz liczba kondygnacji.

Wymiana więźby dachowej wraz z podwyższeniem będzie wiązała się z wykonaniem dokumentacji projektowej, która musi być zgodna z aktualnymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku wymiany pokrycia dachowego, która mieści się w zakresie działań służących odtworzeniu stanu pierwotnego, wystarczy zgłosić remont do Starostwa Powiatowego. Jest to więc znacznie wygodniejsze rozwiązanie.

Etapy prac

Do najważniejszych etapów należy zaliczyć takie prace, jak wymiana więźby, montaż poszycia oraz instalacja pokrycia. Pierwszy punkt zależny jest od kondycji drewna. Jeśli materiał wytrzymuje różne warunki atmosferyczne, wystarczy drobna kosmetyka w postaci impregnacji.

W przypadku konieczności wymiany więźby warto zaopatrzyć się w zaimpregnowaną ciśnieniowo więźbę. Jest to rozwiązanie kosztowne, lecz solidne. Membrana dachowa lub papa na deskowaniu to z kolei sposoby na poszycie dachu. Jednakże myśląc o oszczędnym i sprawdzonym rozwiązaniu należy rozważyć montaż tej pierwszej. Membrana dachowa jest ekonomiczna, tworzy szczelne zabezpieczenia oraz jest dostosowana do więźby o nieco bardziej skomplikowanym kształcie.

Rozważający wymianę rodzaju pokrycia dachowego mają do wyboru blachodachówkę oraz dachówkę ceramiczną. Popularniejszym rozwiązaniem jest blachodachówka, która jest materiałem lekkim i podatnym na obróbkę, dzięki czemu niewielki ciężar nie zmusza do zakupu masywnych elementów więźby, a to finalnie obniży koszty. Decydując się na montaż dachówki ceramicznej, należy liczyć się z większymi sumami za usługi dekarskie i znacznie masywniejsze fundamenty więźby dachowej.

Jakie są koszty wymiany dachu?

Rozwiązanie ekonomiczne, a zarazem solidne, będzie się wiązało z następującymi kosztami: zaimpregnowana ciśnieniowo więźba dachowa to koszt około 50zł/mkw, poszycie w postaci membrany dachowej, które uwzględnia zakupiony materiał oraz montaż to koszt od 15 do 30zł/mkw, natomiast pokrycie za pomocą dobrze zabezpieczonej blachodachówki wiąże się z wydatkami powyżej 40zł/mkw.

Rozważając wymianę dachu, należy więc mieć na uwadze wymogi formalne, finalne koszty, a także wybór materiałów, które pozwolą na właściwy montaż i zapewnią wytrzymałość dachu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *