Wynajem bardziej opłacalny niż bankowe lokaty?

Data opublikowania: 23 stycznia 2014

Mieszkanie na wynajemO tym, że opłacalność wynajmu mieszkań jest coraz większa mówiło się już od pewnego czasu. „Puls Biznesu” dostarczył jednak dane, które są na to niepodważalnym dowodem. Okazuje się, że zyski z wynajmu mieszkania mogą być większe niż te notowane z lokaty bankowej. Jak wynika z danych zebranych przez Home Broker, różnice w uśrednionym zysku rocznym mogą wynieść nawet więcej niż 4,2%. Inwestując w lokum mieszkalne, które udostępnimy pod wynajem, możemy liczyć na zysk wynoszący ok. 4,2% na przestrzeni roku. Jeśli natomiast chodzi o lokaty bankowe, to prawdziwym wyczynem jest odnotowanie zysku przekraczającego 3% w skali roku.

Oczywiście, możliwe zyski z wynajmowania mieszkań zależą od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Największą rentownością cieszą się lokale mieszkalne udostępniane na wynajem w Warszawie, gdzie jest to 4,7% zysku w skali roku przy wynajęciu mieszkania na 10,5 miesiąca. W obliczeniach zawarto ceny czynszu oraz najmu. Poza tym, opłacalny jest wynajem mieszkań w Gdańsku i w Łodzi. W obu tych miastach rentowność sięga 4,5% w ujęciu rocznym. Sporo możemy zyskać również we Wrocławiu, gdzie przy jednakowych warunkach wynajmu rentowność oszacowano na 4,2%. W Poznaniu jest to 3,9%. Spośród największych polskich miast niską rentowność odnotowuje się w Gdyni (3,8%) oraz w Krakowie (3,7%).

Poza lokalizacją, znaczenie mają jednak też inne kwestie takie, jak choćby sama długość wynajmu. Wielu właścicieli wynajmuje mieszkania na dłuższy okres niż 10,5 miesiąca. Ma tu znaczenie to, jaki będzie charakter proponowanego przez nas wynajmu. Jeśli stawiamy na studentów, to okres wynajmu będzie zapewne zbliżony do tego uśrednionego i będzie obejmował zwykle jeden rok akademicki. Okres wynajmu wydłuży się w sytuacji, gdy zechcemy wynajmować mieszkanie rodzinom. Tacy lokatorzy szukają z reguły miejsca na dłużej. Natomiast decydując się na wynajem mieszkania firmom i pracownikom, musimy liczyć się z dużymi różnicami w okresie wynajmu, który będzie zależny od potrzeb konkretnych lokatorów. Jedni mogą potrzebować dachu nad głową na kilka tygodni, inni na wiele miesięcy.

Na rentowność przy wynajmowaniu mieszkania wpływ będzie miała także wysokość pobieranego odstępnego, a także ewentualne remonty oraz wydatki związane z wyposażeniem lokum. Niemniej jednak, najważniejsza pozostanie cena, w jakiej nabędziemy mieszkanie. To ona jest najważniejszym czynnikiem decydującym o opłacalności inwestycji w lokal na wynajem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *