Wynajem mieszkań – aktualne ceny (spadki)

Data opublikowania: 8 sierpnia 2013

Rok akademicki zbliża się milowymi krokami, a to oznacza, że na rynku nieruchomości zauważalny jest coraz większy ruch. Dotyczy to głównie mieszkań na wynajem, których poszukuje obecnie przeważająca część studentów. Co ciekawe, niska inflacja widoczna w całym kraju niemal we wszystkich branżach dotyczy również nieruchomości. Okazuje się, że w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, ceny wynajmu wzrosły tylko nieznacznie, a w mniejszych miejscowościach widoczne były nawet ich spadki.

Jak zwykle, szczególnie wysokie koszty najmu odnotowywane są w Warszawie. Przeciętne mieszkanie 2-pokojowe kosztuje tam ok. 2500 złotych miesięcznie. Niemniej jednak, zakres cenowy jest dość spory, a konkretne stawki zależą od dzielnicy i standardu mieszkania. Choć Poznań jest jednym z największych miast w kraju, to ceny są w nim już znacznie niższe niż w stolicy. Takie samo, 2-pokojowe lokum kosztuje tam ok. 1400 złotych miesięcznie.

wynajem mieszkania

Analitycy działający na rynku nieruchomości zwracają uwagę na fakt, że w ostatnich miesiącach widoczny był dość wyraźny spadek cen mieszkań 3-pokojowych. Wynika to głównie z tego, że Polacy starają się bardziej oszczędzać, więc szukają mniejszych i tańszych lokali. W związku z malejącym popytem na trzypokojowe mieszkania, ich właściciele są zmuszeni do obniżania cen, by mieć większe szanse na znalezienie lokatorów. To dobre rozwiązanie dla większych grup znajomych, które chciałaby wspólnie wynająć lokum studenckie, dzieląc koszty na kilka osób.

W przypadku tego typu mieszkań, po raz kolejny najwyższe ceny najmu występują w Warszawie. Za 3 pokoje zapłacimy tam ok. 3500-3800 złotych miesięcznie. Wyjątkowo niskie stawki zauważalne są natomiast w Poznaniu, gdzie za 3 pokoje zapłacimy średnio o 500 złotych więcej niż za mieszkanie 2-pokojowe. Przeciętna stawka za 3 pokoje to ok. 1900 złotych.

Analitycy podkreślają, że dla studentów to najwyższa pora, by wynająć lub przynajmniej zarezerwować mieszkanie. Co prawda, jeszcze we wrześniu, a nawet w październiku na pewno będzie sporo tego typu ofert, jednak należy spodziewać się, że ceny wynajmu zwiększą się. Zakłada się wzrost wynoszący od 100 do kilkuset złotych miesięcznie za lokum. Wynikać to będzie głównie z tego, że liczba lokali będzie ograniczona, a potrzeby studentów nadal bardzo duże, więc właściciele będą mogli pozwolić sobie na podniesienie stawek mając pewność, że i tak znajdą chętnych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *