Wynajem mieszkania studenckiego: rankingi cen w miastach akademickich

Data opublikowania: 3 września 2014

Rok akademicki rozpocznie się już za kilka tygodni, więc najwyższy czas, by młodzi ludzie wyjeżdżający na uczelnie do innych miast pomyśleli o wynajmie odpowiedniego lokum na minimum 9 następnych miesięcy. W sieci powstają od kilku tygodni rankingi cen najmu w poszczególnych miastach.

Wynika z nich, że Gdańsk jest jedną z najtańszych lokalizacji akademickich, natomiast najwyższe ceny od lat obowiązują za mieszkania na wynajem w Warszawie. Jak dokładnie prezentują się koszty w poszczególnych miastach?

Okazuje się, że najtańsza dla studentów będzie w tym roku Łódź. Kawalerkę można tam wynająć już za 765 zł miesięcznie! Takie ceny pojawiają się dzielnicy Górnej. Najdrożej jest w Śródmieściu, gdzie wynajem kawalerki kosztuje średnio 1040 zł. Jeśli chodzi o mieszkania 2-pokojowe, to ceny ich najmu w Łodzi wahają się od 1160 zł na Bałutach do 1500 zł w Śródmieściu. Natomiast najtańsze mieszkania 3-pokojowe znajdziemy w dzielnicy Górnej (1360 zł), a najdroższe znów w Śródmieściu (1920 zł).

Mieszkanie studenckiePoza tym, tanio jest też w Katowicach, gdzie kawalerkę można wynająć za 920-1130 zł.  2-pokojowe mieszkania na Brynowie i Załężu kosztują od 1200 zł do 1660 zł, a 3-pokojowe od 1600 zł na Załężu do 2390 zł na Brynowie.

Na 3. miejscu wśród najtańszych miast studenckich znajduje się Gdańsk, w którym kawalerkę można wynająć już za 810 zł (Brzeźno). Najdroższe kawalerki znajdziemy na Starym Mieście (1290 zł). W przypadku lokali 2-pokojowych ceny w Gdańsku wahają się od 1250 zł do 1840 zł. Najtańsze 3-pokojowe mieszkania znajdziemy w dzielnicy Ujeścisko (1600 zł), a najdroższe na Starym Mieście (2500 zł).

Najdroższym miastem dla studentów pozostaje stolica. Różnice cen mieszkań zlokalizowanych w poszczególnych dzielnicach znacznie się od siebie różnią. Widać to choćby na przykładzie lokali 2-pokojowych. Najniższe ceny najmu wynoszą średnio 1580 zł na Białołęce, jednak na Mokotowie czy w Wilanowie sięgają one już ok. 2500 zł. Eksperci zaznaczają jednak, że obecnie na rynku widać sporą podaż, dlatego warto negocjować ceny najmu. Jednocześnie dodają, że negocjacje najskuteczniejsze są w przypadku lokali 3- oraz 4-pokojowych, na które popyt jest nieco mniejszy niż na mieszkania 2-pokojowe i kawalerki.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *