Wynajmowanie mieszkania a podatki

Data opublikowania: 12 stycznia 2015

Wynajmowanie nieruchomości to obowiązek płatniczy nie tylko dla najemcy, ale też dla właściciela lokalu. Musi on płacić podatki za dochód, jaki w ten sposób odnotowuje. Stawki tego podatku są jednak różne. Od czego zależą?

W Polsce obowiązują dwie stawki podatku płaconego przez właściciela udostępniającego posiadaną nieruchomość na wynajem. Może to być 8% lub 23%, choć istnieją także przypadki, w których można zostać całkowicie zwolnionym z takiej opłaty. To, ile będziemy musieli zapłacić fiskusowi, zależy od kilku czynników. Znaczenie ma charakter lokalu oraz sposób jego użytkowania przez najemcę. Istotne jest, czy będzie to lokum stricte mieszkalne, biurowe czy usługowe.

Podatki od najmu nieruchomościZupełne zwolnienie z podatku obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy spełnione zostaną dwa podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest mieszkalny charakter lokum, a drugim jest wykorzystanie wynajmowanego lokalu jedynie do celów mieszkalnych. Ustawa o VAT mówi też o tym, że aby zostać zwolnionym z płacenia podatku VAT za wynajem mieszkania, działalność zarobkowa w postaci wynajmu musi być wykonywana na własny rachunek. W pozostałych przypadkach, z pieniędzy uzyskiwanych z wynajmowania mieszkania musimy rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

8-procentowy podatek od najmu to obniżona stawka przysługująca osobom, które udostępniają posiadane przez siebie lokale mieszkalne w celach zakwaterowania. Ta stawka z pewnością będzie więc przysługiwała wynajmującym lokal mieszkalny turystom i wszelkim podróżnym zatrzymującym się w danym miejscu na krótki czas. Niemniej jednak obniżony podatek w wysokości 8% jest naliczany także w przypadku udostępnienia mieszkania na dłuższy czas np. studentom, osobom pracującym. Eksperci podkreślają, że chociaż ten rodzaj zakwaterowania przypomina wynajem, to jednak nim nie jest. Inne są bowiem okoliczności udostępnienia lokalu. Chodzi m.in. o fakt, że zakwaterowanie studentów lub pracowników jednej firmy określa ich relacje, a te są bardziej zawodowe niż prywatne. Traktuje się to więc jako usługę zakwaterowania, a nie najmu.

Pełny, 23-procentowy podatek VAT od najmu obowiązuje natomiast we wszystkich innych sytuacjach, gdy mieszkanie nie jest udostępnianie ani na cele mieszkaniowe, ani na cele zakwaterowania. Eksperci tłumaczą, że stawkę najprościej jest ustalić drogą eliminacji. Gdy nie ma przesłanek do zwolnienia z podatku ani do jego obniżenia, wtedy korzystamy z jego pełnej wysokości.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *