Wysokie limity MdM podbijają ceny mieszkań

Data opublikowania: 5 sierpnia 2014

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli program dofinansowań dla młodych Polaków chcących zainwestować w swoje pierwsze lokum, zaczyna mieć spory wpływ na sytuację polskiego rynku nieruchomości. Na razie podnosi ceny mieszkań na rynku pierwotnym. Powodowane jest to wprowadzeniem wysokich limitów cenowych, które jednak od lipca zaczęły spadać. Póki co, zauważono, że w – czterech na sześć – największych polskich miastach ceny mieszkań ustalane przez deweloperów rosły przez całe I półrocze tego roku. Szacuje się, że zwyżki wynosiły ok. 1,7%-2,5%. Zaobserwowano je w Łodzi, Krakowie, Trójmieście i Poznaniu.

Specjaliści twierdzą, że w części miasta, np. w Poznaniu, wzrosty średnich cen mieszkań na rynku pierwotnym wynikają z faktu, że widać zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych”, a wysokie limity cenowe, przy których przysługuje pomoc finansowa w zakupie sprawiają, że wiele mieszkań jest dostosowanych do możliwości młodych osób chcących wprowadzić się do własnego kąta. W związku z tym, młodzi Polacy interesują się standardowymi mieszkaniami dostępnymi po przeciętnych cenach rynkowych. Niektórych deweloperów zachęca to natomiast do dalszego podnoszenia stawek.

Warszawa1Niemniej jednak, jeśli chodzi o mieszkania w Warszawie oraz we Wrocławiu widać spadki cen mieszkań na rynku pierwotnym. Limity w programie „Mieszkanie dla Młodych” są tam uznawane za bardzo niskie, a chęć dostosowania średnich cen deweloperskich do możliwości programu sprawiła, że trzeba było obniżyć dotychczasowe stawki. Spadki cen zaczęły być również widoczne w Krakowie mimo że jeszcze w I półroczu 2014 r. obserwowane były tam wzrosty. Najwyraźniej jednak ceny dobiły już do górnej granicy, dlatego w pewnym momencie zaczęły się kurczyć. Mimo to, eksperci twierdzą, że tendencja spadkowa w Krakowie nie utrzyma się długo. Zakładają, że sprzedający będą woleli pozostawić ceny ofertowe na stałym poziomie, zwiększając jednak możliwości negocjacyjne.

Należy jednak podkreślić, że spadki średnich cen mieszkań na rynku pierwotnym przekładają się na zniżki na rynku wtórnym, co jest dość logiczne, ponieważ im mniej życzą sobie deweloperzy za nowe lokale, tym bardziej ich ceny zbliżają się do stawek oferowanych na rynku wtórnym. To natomiast zmusza oferujących mieszkania starsze do zmniejszania stawek tak, by oferty pozostały atrakcyjne dla ewentualnych klientów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *