Wyższy koszt utrzymania domu

Data opublikowania: 27 marca 2020

Ostatnie doniesienia dotyczące kosztów utrzymania domów są niepokojące. Okazuje się, że w lutym tego roku należało zapłacić za utrzymanie około 60 złotych więcej niż na początku roku 2019. Taki szybki wzrost kosztów miał ostatnio miejsce w 2011 roku. Co miało na niego wpływ?

Koszty rosną

Rośnie nie tylko koszt utrzymania mieszkania, na który składa się czynsz, wywóz śmieci i opłaty za podstawowe media. W zawrotnym tempie podnoszą się również ceny za podstawowe dobra oraz usługi – w ciągu roku podniosły się o 4,7%. Natomiast w porównaniu z rokiem 2019, teraz za mieszkanie należy zapłacić o 5,6% więcej. Takiego wzrostu nie odnotowano dawno – od 2012 roku.

marchmeena/bigstockphoto.com

Wywóz śmieci – historyczny wzrost cen

Niewyobrażalnie drogi stał się wywóz śmieci. W ciągu roku koszt tej usługi wzrósł prawie o 50% (gdzieniegdzie nawet o 100%!). Podwyżki najbardziej dotknęły osoby, które mieszkają w województwie mazowieckim. Warszawa to miasto, gdzie za wywóz śmieci płaci się aktualnie między 65 a 94 złotych (w zależności od rodzaju zamieszkiwanego budynku – wielorodzinnego czy jednorodzinnego), niezależnie od tego, ile osób zamieszkuje lokal. W 2019 roku za tę usługę, mieszkańcy domów wielorodzinnych płacili 10 złotych od osoby, natomiast jednorodzinnych – 30 złotych. Można zatem zauważyć, że najbardziej poszkodowani są ci, którzy mieszkają sami.

Energia elektryczna też drożeje

Kolejnym powodem, dla którego rosną koszty utrzymania mieszkania, jest wzrost cen za energię elektryczną. W lutym 2019 roku płaciło się za nią średnio o 13% mniej niż w tym roku. Na szczęście rząd polski obiecał pewne rekompensaty za to, że energia podrożała, jednak mają one obowiązywać dopiero od 2021 roku.

Co jeszcze drożeje?

Wyższe opłaty dotyczą również kosztów, które mieszkańcy ponoszą za kanalizację oraz dostarczanie wody. W ogólnym ujęciu prowadzenie domu stało się po prostu droższe. Pojawiła się również tendencja do tego, aby podnosić czynsze osobom, które mieszkania wynajmują. Jest to związane z wszechobecnym wzrostem cen.

Czy wszystkie ceny idą w górę?

Otóż nie, choć to, co tanieje można policzyć na palcach jednej ręki. W tym roku mieszkańcy zapłacą mniej za: opał, meble, oświetlenie, dekoracje, gaz, AGD. Nie są to jednak spektakularne spadki cen. Za opał, przykładowo, przyjdzie im zapłacić jedynie o 0,4% mniej niż w ubiegłym roku. Za meble, oświetlenie oraz dekoracje będzie to średnio o 1,1% niższa cena. Opłaty za gaz spadły o 1,2%, natomiast za AGD płaci się aktualnie o 1,4% mniej niż rok temu.

Koszty utrzymania statystycznej 3-osobowej rodziny wzrosły w ciągu roku średnio o 59 złotych. W lutym 2020 roku rodzina taka musiała zapłacić około 936 złotych za prowadzenie domu. W kwotę tą wliczone jest ogrzewanie, czynsze, wywóz śmieci, zakup AGD, mebli czy też dekoracji lub oświetlenia, inne media, a nawet usługi, takie jak naprawy, remonty czy sprzątanie. Opłaty za większość z tych dóbr i usług w ciągu roku stały się wyższe, jednak za AGD, meble czy dekoracje nieznacznie zmalały.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *